ایده و خلاقیت

راهنمای خرید دستبند طلا، نکات کلیدی برای خرید دستبند طلا

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۹ دقیقه تاریخ نگارش: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱
تعداد رای‌دهندگان:
۰
۰
دسته ها:

دستبند ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که آن را از سایر زیورآلات متفاوت می‌کند. به همین دلیل باید هنگام خرید آن به ویژگی‌هایی که دارد توجه داشت. 

دستبند به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، یکی از پرطرفدارترین زیورآلات است. این مطلب جامع‌ترین راهنمای خرید دستبند طلا است. تلاش کرده‌ایم در این راهنما همه‌ی نکات ضروری که باید برای خرید دستبند بدانید، از جمله نکات مهم عمومی در خرید دستبند و اصول ست کردن دستبند طلا بر اساس معیارهای مختلف را برای شما عزیزان شرح دهیم. 

نکات مهم اولیه در راهنمای خرید دستبند طلا

دستبند ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که آن را از سایر زیورآلات متفاوت می‌کند. به همین دلیل باید هنگام خرید آن به ویژگی‌هایی که دارد توجه داشت. 

 1.  نخستین نکته‌ی مهم در خرید دستبند این است که این نوع زیورآلات دست، همانند النگو یک حلقه‌ی بسته و نامنعطف نیست. اصلی‌ترین تفاوت دستبند با النگو در قابلیت باز و بسته شدن آن است. بنابراین باید به بست و قفل آن توجه داشت تا باز نشود و از دست نیفتد. 
 2. راحتی قفل نیز از نکاتی است که باید در راهنمای خرید دستبند طلا آن را گوشزد کنیم. اگرچه قفل دستبند طلا باید محکم و ایمن باشد، نباید بستن و باز کردن آن نیز کار بسیار دشواری باشد.
 3. اندازه دستبند نکته مهم دیگری است که به آن می‌پردازیم. اگر دستبند روی دست شما چفت شود و فضای آزاد نداشته باشد، روی جریان خون تأثیر می‌گذارد یا ممکن است روی پوست دست جا بیندازد. دستبند استاندارد و زیبا باید کمی روی دست لخت و آزاد باشد. اما این آزادی و لختی باید به صورتی باشد که دستبند بیش از حد آویزان نشود و یا از دست بیرون نیاید.
 4. در راهنمای خرید دستبند طلا باید به استحکام کافی قطعات آن نیز توجه کنید. دست‌های ما بیشترین تماس را با محیط اطرافمان دارند. دستبند طلا به عنوان زیورآلات مخصوص دست، بیش از سایر انواع زیورآلات در معرض آسیب و ضربه است. ساختار آن باید به نحوی باشد که به سادگی تغییر شکل ندهد یا پاره نشود. 
 5. انواع دستبند طلا می‌تواند معیارهای سایزبندی را تا حدی تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال دستبندهای زنجیری به خاطر ماهیتشان آزادی بیشتری به شما در تعیین سایز می‌دهند. در حالی‌که دستبندهای مدل تسبیحی باید سایزبندی دقیق‌تر باشد. 

این‌ها نکاتی کلی هستند می‌بایست به آن توجه داشته باشید. اما برخی نکات جزئی‌تر و مفصل هستند که توجه به آن‌ها نیز ضروری است. 

سایز مناسب دستبند

پیش‌تر نیز اشاره کردیم که دستبند نباید به دست شما خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشد. دلایل اهمیت سایز دستبند این موارد هستند:

 •  اگر دستبند بیش از اندازه گشاد باشد، ممکن است خیلی راحت از دست شما دربیاید یا گم شود.
 • اگر دستبند بیش از حد تنگ باشد و به دست شما بچسبد، ممکن است روی پوست دست شما رد باقی بگذارد یا حتی روی جریان خود اثر منفی داشته باشد.
 • در هر دو صورت، یعنی چه دستبند گشاد و چه تنگ باشد، دیگر روی دستتان زیبا نخواهد بود. به این ترتیب اصلی‌ترین کارکردش را که زیباتر کردن دست شما است، از دست خواهد داد.

تعیین سایز استاندارد و مناسب دستبند برای دست شما دو مرحله دارد. با انجام این دو مرحله می‌توانید سایز مناسب را تشخیص دهید. 

مرحله اول: اندازه‌گیری مچ دست

برای این کار لازم است وسیله‌ی اندازه‌گیری شما کاملا منعطف باشد. زیرا باید آن را دور مچ خود بپیچید و کاملا مماس با دست شما باشد تا اندازه‌های دقیق حاصل شود. 
می‌توانید از مترهای پارچه‌ای یا پلاستیکی خیاطی استفاده کنید. این مترها جنسی از آن‌جا که برای اندازه‌گیری ابعاد بدن هستند، کاملا منعطف ساخته می‌شوند. متر را در همان قسمت که استخوان مچ را احساس می‌کنید، دور مچ بپیچید و اندازه را ثبت کنید. 
در صورتی که متر خیاطی در اختیار ندارید، می‌توانید از هر شیء نواری و منعطف دیگر مانند نوار پارچه‌ای و کاغذی یا یک تکه روبان استفاده کنید. این نوار نباید پهن باشد زیرا ممکن است در اندازه‌گیری سایز دست تأثیر بگذارید. برای اندازه‌گیری با روبان یا نوار پارچه‌ای یا کاغذی آن را به همان صورت که درمورد متر گفتیم، دور مچ بپیچید و نقطه‌ی رسیدن دو قسمت روبان روی دستتان را علامت بزنید. سپس نوار را باز کنید و با یک خط‌کش اندازه‌ی دقیق را به دست آورید.

مرحله دوم: تعیین سایز دستبند طلا

سایز دستبند می‌تواند مقداری حدود 2 تا 3 سانتی‌متر بیشتر از سایز دور مچ شما باشد. راهنمای خرید دستبند طلا این سایزبندی‌ها را با توجه به اندازه‌ی دور مچ شما پیشنهاد می‌دهد:
اندازه دور مچ به سانتی‌متر- سایز:

 1. 14 – 2/15: XS
 2. 2/15 – 5/16: Small
 3. 5/16 – 8/17: Medium
 4. 8/17 - 19: Large
 5. 19 – 3/20: XL

نکات مهم سایز در راهنمای خرید دستبند

 1.  سعی کنید خرید دستبند را بر اساس یک اندازه‌گیری جدید و به‌روز انجام دهید. وزن و سایز شما می‌تواند حتی طی یک هفته تغییراتی داشته باشد. پس بهتر است زمان اندازه‌گیری در همان روز خرید دستبند یا نهایتا یک روز قبل از آن باشد. 
 2. در ساعات مختلف روز و در شرایط سرما و گرما ممکن است سایز دست شما تغییر کند. 
 3. در شرایط جوی مختلف و سرما و گرمای محیط ممکن است سایز دستبند‌ها در اثر انقباض و انبساط تغییر کند. به این نکته نیز هنگام خرید توجه داشته باشید. 

 موقعیت استفاده از دستبند

یکی از نکات مهم که در راهنمای خرید دستبند طلا مطرح می‌شود، موقعیت و کاربرد دستبند است. 

استفاده دائمی

شاید دوست داشته باشید دستبند طلا را همیشه در دست داشته باشید. برای چنین استفاده‌ای بهتر است مدل‌های ساده و در عین‌حال محکم و مقاوم را انتخاب کنید. این توصیه‌ در راهنمای خرید دستبند طلا زنانه خصوصا از این نظر که بیشتر خانم‌ها به صورت روزانه کارهای منزل را انجام می‌دهند، اهمیت دارد. 
اگر ورزشکار هستید یا فعالیت‌هایی دارید که پرتحرک هستند احتمالا لازم است دستبندهایی استفاده کنید که ساختار و قفلشان محکم است. 
اگر شغل شما نیازمند کار دائمی با دست است، مثلا اگر با تایپ زیاد سروکار دارید، برخی طرح‌های شلوغ دستبندها یا مدل‌های آویزدار می‌تواند آزاردهنده باشد.

استفاده در موقعیت‌های خاص

موقعیت‌هایی خاص وجود دارند که ممکن است بخواهید زیورآلات خاصی را در آن‌ها استفاده کنید. نوع دستبندی که در یک میهمانی رسمی به دست می‌اندازید، با دستبندی که می‌خواهید در یک دورهمی یا جشن تولد دوستانه و صمیمی استفاده کنید، تفاوت دارد. 
مثلا نمی‌توان یک دستبند بسیار فاخر جواهرنشان را در میهمانی غیر رسمی پوشید. دستبند‌های بسیار ظریف و ساده نیز ممکن است در انبوه زرق و برق یک میهمانی مجلل اصلا دیده نشوند. 
پس در میهمانی مجلل از دستبندهای باشکوه‌تر و سنگین‌تر و به‌ویژه دارای جواهرات درشت استفاده می‌کنیم.
همچنین دستبندهایی که دارای الماس‌ و سنگ‌های درخشان ظریف هستند، برای قرارهای خاص مناسب‌ترند.
ست کردن رنگ و جنس دستبند با پوست
یکی از مهم‌ترین نکات که در راهنمای خرید دستبند طلا باید به آن بپردازیم، اصول ست کردن دستبند طلا است. مهم‌ترین نکته در ست کردن دستبند، هماهنگی آن را با رنگ پوست است.

انواع دستبند طلا در رنگ‌های گوناگون

طلا رنگ‌های مختلفی دارد. عیار طلا در رنگ آن تأثیرگذار است اما در اینجا تنها به موضوع سلیقه و هماهنگی بصری رنگ‌ها می‌پردازیم. زیورآلات با جنس طلا در این رنگ‌ها موجودند:

 •  زرد: این رنگ طبیعی و کلاسیک طلا است و محبوب‌ترین رنگ آن نیز محسوب می‌شود. معمولا بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از طلای زرد استفاده کنند تا ارزش حقیقی آن مشخص باشد.
 • سفید: این رنگ ترکیبی از طلا با فلزاتی دیگر مثل نیکل، مس، روی و پالادیوم ساخته می‌شود.
 • صورتی (رزگلد): ترکیب طلا با مس این رنگ را می‌دهد که بسیار خاص و زیبا است. 
 • سبز: این رنگ با ترکیب طلا و نقره به دست می‌آید و در برخی طراحی‌ها از آن استفاده می‌شود.
 • سیاه: با استفاده از یک روکش از جنس روتنیوم به دست می‌آید.
 • طلای بنفش: از ترکیب طلا با آلومینیوم و ایندیوم به دست می‌آید.

البته رایج‌ترین رنگ‌های طلا همان سه رنگ نخست یعنی زرد، سفید و رزگلد هستند.

تشخیص تناژ رنگ پوست

در اصول ست کردن دستبند طلا باید به تناژ رنگ پوست توجه کنیم. کاری با برخی دسته‌بندی‌های ساده و عمومی مانند پوست سفید، سبزه و ... نداریم. بلکه با سردی و گرمی رنگ پوست سروکار داریم که باید از طریق رنگ رگ‌ها به آن پی ببرید.

اگر به رگ‌های روی مچ دست خود نگاه کنید، سه حالت وجود دارد:

 •  اگر رنگ رگ‌ها آبی یا بنفش است، رنگ پوست شما در طیف سرد قرار می‌گیرد.
 • اگر رنگ رگ‌های شما سبز است، رنگ پوست شما در طیف گرم قرار دارد.
 • در صورتی که تشخیص رنگ رگ‌هایتان دشوار است و نمی‌توانید سبزبودن یا آبی و بنفش بودن آن را به درستی تشخیص دهید، پوست شما در طیف خنثی قرار می‌گیرد.

متناسب با هریک از این طیف‌ها، رنگ‌های خاصی از طلا و زیورآلات باید انتخاب شوند. 

 •  در صورتی که پوست شما در طیف گرم قرار دارد، طلای زرد یا دارای تناژ رنگی برنز و نیز رزگلد با درجه قرمزی بیشتر، انتخاب‌های مناسب‌تری هستند. 
 • در صورتی که پوست شما در طیف سرد است، طلای سفید انتخاب بهتری است. همچنین می‌توانید رزگلد با درجه قرمزی ملایم (صورتی روشن) را انتخاب کنید.
 • اگر رنگ پوست خنثایی دارید، می‌توانید از رنگ طلای هر دو دسته استفاده کنید. همچنین می‌توانید تا حدی بر اساس روشنی و تیرگی رنگ پوست تصمیم بگیرید. 

 اصول ست کردن دستبند طلا با لباس

یکی دیگر از نکاتی که باید در راهنمای خرید دستبند طلا به آن بپردازیم، اصول ست کردن دستبند طلا با لباس است. 
پس از آن‌که دستبندی متناسب با رنگ پوست خود پیدا کردید، باید به این موضوع که قصد دارید آن را همراه با چه لباسی استفاده کنید، توجه داشته باشید.
آنچه پیش‌تر درباره توجه به موقعیت استفاده از دستبند گفتیم، با این موضوع نیز مرتبط است. به اصول ست کردن دستبند با لباس توجه کنید:

 •  دستبند شما نباید زیر آستین لباستان پنهان شود. اگر لباس شما آستین بلند است و دستبند را کاملا می‌پوشاند، استفاده از این زیورآلات معنا ندارد.
 •   اگر آستین بلند و جذب دارید، می‌توانید دستبند را روی آستین ببندید. 
 • اگر آستین بلند اما آزاد است و گاهی ساعد دست شما نمایان می‌شود، می‌توانید از دستبند‌هایی استفاده کنید که روی دستتان ثابت است و چندان حرکت نمی‌کند. مثلا دستبند النگویی با این مدل لباس هماهنگ‌تر است تا دستبندهای دیگر که همانند آستین روی ساعد شما می‌لغزند.
 • با لباس آستین بلند می‌توانید از دستبندهای آویزدار نیز استفاده کنید که آویزهای آن خود را نشان دهد.
 • قاعدتا لباس شما بر اساس موقعیت‌های گوناگون متفاوت است. اصول ست کردن دستبند طلا با لباس باید مورد توجه شما باشد. قطعا یک دستبند باشکوه و جواهرنشان برای موقعیتی مناسب است که لباس مناسب با یک میهمانی مجلل یا مجلس رسمی و مهم پوشیده‌اید. دستبندهای سنگین که جلوه‌ی زیادی دارند باید با لباسی پرجلوه پوشیده شوند.
 • اگر در میهمانی خودمانی هستید مثلا یک جشن تولد دوستانه که لباس شما در آن ممکن است راحت‌تر یا حتی اسپرت باشد، می‌توانید از دستبندی ظریف و دارای طراحی اسپرت استفاده کنید. اگر از دستبندهای آویزدار استفاده می‌کنید، بهتر است شلوغ نباشد.
 • در اصول ست کردن دستبند طلا با لباس، نکته‌ی دیگری که مهم است، آسیب نرسیدن به دستبند یا لباس است. اگر جنس لباس شما پارچه‌ای حساس است که ممکن است قطعات دستبند به تاروپود آن گیر کند، احتمال آسیب لباس یا دستبند یا هردو وجود دارد.

انواع دستبندهای طلا زنانه بر اساس مدل

مدل های دستبند طلا زنانه و مردانه است. مدل‌های زنانه با توجه به ظرافت دست خانم‌ها معمولا ظریف‌تر طراحی و ساخته می‌شوند. دستبندهای طلا برای خانم‌ها تنوع خوبی دارد. می‌توان متناسب با سلیقه‌ها و موقعیت‌های گوناگون مدل‌هایی از دستبند را استفاده کرد. راهنمای خرید دستبند طلا در این‌جا به شما مهم‌ترین مدل‌ها را معرفی می‌کند. 

 • دستبند زنجیری

دستبندهای زنجیری در گروه مدل‌های ساده‌ی دستبند هستند. ساختار آن‌ها رنجیری و تشکیل‌شده از حلقه‌هایی است که می‌توانند از یک رنگ طلا یا رنگ‌های مختلف آن ساخته شده باشند. دستبندهای زنجیری که از ترکیب دو رنگ طلا ساخته می‌شوند، زیبایی بیشتری دارند. 
در صورت تک رنگ بودن دستبندهای زنجیری می‌توان از دو یا سه عدد دستبند در رنگ‌های گوناگون در کنار هم استفاده کرد. 

 •  دستبند النگویی

در راهنمای خرید دستبند طلا، از خاص‌ترین مدل‌های دستبند می‌توان به این مورد اشاره کرد. این مدل برخلاف بیشتر مدل‌های دستبند که خاصیتی انعطاف‌پذیر دارند و با لختی روی دست می‌افتند، ساختار غیرقابل انعطافی دارد. درواقع همانند النگو در دست می‌ایستد. پس تفاوت آن با النگو چیست؟ مهم‌ترین تفاوت دستبند النگویی با النگو در برخوداری از قفل و بست و امکان باز و بسته کردن آن است. 
یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دستبند النگویی، ست شدن آن با انواع لباس‌ها و موقعیت‌ها است. یعنی از معدود مدل‌هایی است که می‌توان آن را هم با لباس رسمی و مجلسی در یک میهمانی مجلل استفاده کرد و هم در یک جمع خودمانی که لباس ساده یا اسپرت پوشیده می‌شود، به دست کرد. 
همچنین به دلیل ساختار یکدستی که دارد، حین کارهایی که با دست انجام می‌دهیم، یا در شرایطی که تحرک زیاد داریم، مزاحمتی ایجاد نخواهد کرد. 

 • دستبند مدل تنیس

از دیگر مدل‌های دستبند که می‌توانید آن را حتی در موقعیت‌های پرتحرک و هنگام ورزش استفاده کنید، این مدل است. 
این دستبند متشکل از تکه‌های جواهر سوار شده بر رکاب طلا است که کاملا در کنار هم قرار گرفته‌اند. البته طبق تجربه، گوشه‌های رکاب‌ها گاهی ممکن است به لباس گیر کند. اگر کیفیت ساخت دستبند خوب باشد، این مدل، از راحت‌ترین و بی‌دردسرترین دستبندها خواهد بود.

 • دستبند مدل کاف

از دیگر مدل‌هایی که در راهنمای خرید دستبند طلا آن را معرفی می‌کنیم، دستبند کاف است. ساختار دستبندهای کاف مانند دستبندهای النگویی است. ویژگی مهم و خاص این دستبند، قابل تنظیم بودن آن است. این مدل دستبند به جای قفل، از یک قسمت باز برخوردار است که اجازه می‌دهد دستبند را دور مچ بیندازیم و نیازی نیست همانند النگو آن را از قسمت انگشتان رد کنیم.
مدل‌های کاف نیز بسیار متنوع هستند. برخی مدل‌ها و طرح‌های آن‌ها کلاسیک و برخی مدرن است. البته در کل ماهیتی اسپرت دارند. به دلیل ظرافت و سادگی‌ای که دارند بهتر است در کنار آن‌ها از مدل‌های شلوغ استفاده نشود تا دستبند به چشم بیاید.

 • دستبند مدل لینک

برای افرادی که دستان ظریفی دارند، این مدل‌های ظریف توصیه می‌شود. دستبند لینک نوعی از دستبندهای زنجیری است که شکل حلقه‌های آن و اتصال آن‌ها قدری متفاوت است. انواع رنگ‌ها می‌تواند در ساخت دستبند لینک استفاده شود اما طلای زرد و سفید رایج‌تر است.
این دستبند مدلی راحت است و آن را می‌توانید مانند دستبند تنیس در همه شرایط و موقعیت‌ها به دست بیندازید و با تمام لباس‌ها و استایل‌های پوشش ست کنید. 
این چند مورد از مهم‌ترین مدل‌های دستبند طلا هستند. می‌توان در طراحی‌ها از ترکیب چند مدل استفاده کرد یا مدل‌های تلفیقی و ابداعی دیگر را به آن‌ها افزود. 

انواع قفل دستبند طلا

از دیگر نکاتی که در راهنمای خرید دستبند طلا به آن اشاره می‌کنیم، نوع قفل است. گفتیم که استحکام و ایمنی دستبند مهم است. یکی از موارد مهم که ایمنی دستبند را تضمین و آن را در دست شما حفظ می‌کند، قفل آن است. 

 • قفل لابستر: این نوع قفل از قفل‌های رایج است که در دستبندها استفاده می‌شود. احتمالا قفل‌های مدل اشکی را در بسیاری از دستبندها دیده‌اید که با یک شستی در پشت آن باز و بسته می‌شود.
 • قفل آهنربایی: برخی از دستبندها قفل آهنربایی یا مگنتی استفاده می‌شود و دو طرف را به هم می‌چسباند.
 • قفل بشکه‌ای: قفل بشکه‌ای تشکیل شده از دو قطعه‌ی شبیه به هم است که با چرخاندن در هم پیچ می‌شوند.
 • قفل ضامن‌دار: این قفل تشکیل شده از یک دایره و یک قطعه‌ی T شکل است. دایره در قلاب Tشکل قفل می‌شود.
 • قفل S: این قفل تشکیل شده از یک قلاب S شکل است. هر سر آن در یک طرف دستبند قرار می‌گیرد و این دو سر را به هم چفت می‌کند.

انواع دیگری از قفل نیز وجود دارند. ویژگی قفل‌هایی که برای زیورآلات استفاده می‌شوند، ظرافت آن‌ها است. معمولا نوع دستبند در انتخاب قفل برای آن اهمیت دارد و به آن توجه می‌شود. 

کدام دستبند برای من مناسب است؟

با توجه به آنچه در راهنمای خرید دستبند طلا به عنوان موارد حائز اهمیت بیان شد و نیز با نظر به اصول ست کردن دستبند طلا با رنگ پوست، لباس، موقعیت و ... می‌توانید دستبندی را که برایتان مناسب‌تر است، انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تفاوت طلا با انواع زیورآلات در این است که نوعی سرمایه است و می‌توان به آن به عنوان پس‌انداز نگاه کرد. بر این اساس بسیاری خرید طلای کم اجرت را ترجیح می‌دهند. 
 با توجه به آنچه تاکنون بیان شد، باید پیش از خرید دستبند طلا این سوالات را از خود بپرسید:

 1.  آیا در خرید دستبند تنها به زیبایی آن توجه دارم و یا قصد دارم آن را به عنوان نوعی سرمایه و پس‌انداز داشته باشم؟ در این صورت شاید طلاهای زرد کلاسیک انتخاب مناسب‌تری باشند. کم‌اجرت بودن نیز کمک می‌کند در هنگام فروش کمتر ضرر کنید.
 2. دستبند را برای چه موقعیتی می‌خواهم؟ آیا می‌خواهم آن را دائم در دست داشته باشم یا تنها برای میهمانی‌های خاصی از آن استفاده می‌کنم؟ چنان که گفتیم، دستبندهای جواهرنشان یا دارای آویزهای بسیار، بیشتر مناسب موقعیت‌های خاص است.
 3. سبک زندگی و فعالیت‌های روزانه من چگونه است؟ دستبندهای زنجیری، لینک، تنیس و النگویی را می‌توان همیشه استفاده کرد. حتی در فعالیت‌های پرتحرک یا فعالیت‌هایی که در آن کار با دست زیاد است، این دستبندهای تقریبا راحت و بی‌دردسر هستند.
 4. تناژ رنگ پوست من کدام است و باید چه جنس و چه رنگ دستبندی را انتخاب کنم؟ با راه‌هایی که گفته شد می‌توانید تناژ رنگ پوست خود را بفهمید و رنگ متناسب با آن را پیدا کنید. 
 5. استایل و سبک پوشش من چگونه است؟ به سبک کلاسیک علاقه‌مندم یا اسپرت می‌پوشم؟ مدل لباس پوشیدن اسپرت باید با دستبندهای ساده و ظریف یا طراحی‌های مدرن مینیمال همراه باشد. اگر پوشش شما کلاسیک است، می‌توانید از دستبندهایی استفاده کنید که با آن همخوانی بیشتری دارد. 

سخن پایانی
در این راهنمای خرید دستبند طلا تلاش شد تمامی نکاتی که توجه به آن‌ها در خرید دستبند ضروری است، بیان شود. در این مطلب با مهم‌ترین اصول ست کردن دستبند طلا و مدل‌های آن آشنا شدید. دستبند از پرکاربردترین و پرطرفدارترین اکسسوری‌ها است که ویژگی‌های ظاهری شما را تکمیل می‌کند. 

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات مجالس
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید