ایده و خلاقیت

آداب خواستگاری برای خانواده دختر چیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه تاریخ نگارش: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
تعداد رای‌دهندگان:
۳
۳.۳

اگر در آستانه ازدواج هستید و میخواهید بدانید که در مراسم خواستگاری چی میگذره و چطوری باید آداب خواستگاری خانواده دخترو رعایت کنید، این مطلبو با دقت بخونید.

مراسم خواستگاری، یکی از هفت خان رستمی است که باید قبل از ازدواج طی کنید. هرچند، گذر از لحظه لحظه این رویدادها، خاطره‌ای جذاب در آینده زندگی مشترک‌تان خواهد شد. اما برای شرکت در جلسه خواستگاری، باید آمادگی‌های مختلفی پیدا کنید و اطلاعات دقیقی درخصوص سوالات مراسم خواستگاری و آداب خواستگاری در اسلام بدانید. اهمیت دانستن پاسخ این سوال که در مراسم خواستگاری چه بگوییم، آن‌قدر زیاد است که باید ساعت‌ها مقالات مرتبط با آن را بخوانید. اگر خانواده پسر هستید، باید بدانید که چگونه خواستگاری کنیم؟ در مراحل گام به گام خواستگاری چه وظایفی برعهده خانواده پسر است؟ با دانستن این اطلاعات می‌توانید برای رفتن به خواستگاری آماده شوید.

اگر خانواده دختر هستید، باید مقالاتی بخوانید و مطلع شوید که اولین برخورد با مادر خواستگار باید چگونه باشد؟ ترتیب پذیرایی در خواستگاری چگونه است؟ سوالات خانواده عروس از داماد در خواستگاری چیست؟ چه پذیرایی برای خواستگاری باید تدارک ببینید؟ پاسخ تمام این سوالات را در مقالات تشریفینو بخوانید.

 

جلسه آشنایی خانواده ها قبل از خواستگاری چیست؟

جلسه آشنایی خانواده ها قبل از خواستگاری چیست؟

معمولا، برای آشنایی بیشتر خانواده‌هایی که دختر و پسرشان از قبل باهم آشنایی داشته‌اند، جلسه‌ای غیر رسمی در محلی که متعلق به خانواده عروس و داماد نباشد برگزار می‌شود. معمولا محیطی مثل رستوران یا رویداد خاصی برای آشنایی خانواده‌ها درنظر گرفته می‌شود. خانواده‌ها قبل از خواستگاری در محیطی آرام و به دور از استرس، باهم آشنا می‌شوند. معمولا میزان استرس در چنین فضایی بسیار کم‌تر است و هر دو خانواده به یک اندازه دچار چالش می‌شوند. دغدغه چیدن میز پذیرایی خواستگاری و پذیرایی از آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل، همه‌چیز با برنامه‌ریزی و آرامش پیش می‌رود و اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، شروع یک آشنایی عمیق رقم خواهد خورد.

 

حتما بخوانید: در اولین جلسه خواستگاری چه می گذرد؟ (سوالات مهم خواستگاری)

 

خواستگاری و نحوه برخورد با خواستگار

خواستگاری و نحوه برخورد با خواستگار

یکی از وظایف خانواده عروس که نشان از شخصیت خانوادگی آن‌ها دارد، نوع برخورد با خواستگار است. معمولا مادر آقا پسر، برای مطرح کردن خواستگاری و کسب اجازه از خانواده عروس برای مشخص کردن روز خواستگاری، پیش قدم می‌شود. در این تماس تلفنی رسمی، مادر داماد آینده خودش را معرفی می‌کند و با احوالپرسی از اعضا خانواده عروس، تقاضای کسب اجازه برای برنامه ریزی روز خواستگاری را مطرح می‌کند. نحوه بیان خواستگاری اهمیت زیادی دارد. پس از این مرحله، خانواده عروس باید با نهایت احترام و تشکر از حسن انتخاب خانواده داماد، تقاضای فرصتی برای مطرح کردن این موضوع با پدر خانواده و دخترشان کنند. در چنین شرایطی، شماره تماس منزل پسر برای اطلاع دادن نتیجه مشورت، دریافت می‌شود. معمولا در کم‌تر از 12 الی 24 ساعت، باید نتیجه این مشورت به خانواده داماد اطلاع داده شود و روز خواستگاری طی این تماس تلفنی مشخص شود. از اموزش زنگ زدن برای خواستگاری، همین نکته را بدانید که ادب، احترام و نداشتن لحن امرونهی، بهترین راه برقراری ارتباط با خانواده عروس است.

اصلا و به هیچ عنوان برای ارتباط با خانواده داماد، از پیامک و چت در شبکه‌های پیام رسان استفاده نکنید. همان‌طور که با احترام طی تماس تلفنی این تقاضا مطرح شده است، وظیفه شما به‌عنوان خانواده عروس این است که طی تماس تلفنی، نتیجه را اطلاع دهید.

 

حتما بخوانید: در مراسم خواستگاری چه بگوییم؟ (لیست مهمترین سوالات خواستگاری)

 

بایدها و نبایدهای اولین جلسه خواستگاری

بایدها و نبایدهای اولین جلسه خواستگاری

شاید شماهم بخواهید متن خواستگاری از دختر را بخوانید و خودتان را برای سوالات خانواده ها در خواستگاری آماده کنید. اما باید بدانید که، داشتن اطلاعات درخصوص نوع مراسم‌ خواستگاری، نحوه پذیرایی آن و سوالات و موضوعاتی که در خواستگاری مطرح می‌شود، آمادگی بهتری برای شرکت در آن ایجاد می‌کند. باید ها و نباید های خواستگاری مشخص می کند که رعایت ادب، احترام، صمیمیت و حفظ شان افراد در تمامی جلسات خواستگاری، موضوع مهمی است که توسط کلیه افراد حاضر در جلسه خواستگاری باید رعایت شود. معمولا در اولین جلسه خواستگاری، سوال مستقیمی درخصوص ازدواج دختر و پسر پرسیده نمی‌شود. بلکه معمولا شناخت اولیه‌ای به‌صورت غیرمستقیم ایجاد می‌شود. یادتان باشد که خانواده‌ها در این جلسه، تصمیم می‌گیرند که برای جلسه دوم خواستگاری برنامه‌ریزی کنند، یا خیر. یکی از نکاتی که درباره شب خواستگاری باید بدانید، روانشناسی خواستگاری است. نوع برخورد، میزان صمیمیت و زبان بدن افراد، اطلاعات خوبی درخصوص آن‌ها به شما می‌دهد. فن بیان در خواستگاری نیز نکته‌ای کلیدی است که تعیین کننده نتیجه آن است.

حتما بخوانید : معرفی بهترین تشریفات مجالس و تشریفات عروسی در تهران

آداب جلسه دوم خواستگاری

آداب جلسه دوم خواستگاری

معمولا، برنامه‌ریزی برای جلسه دوم خواستگاری، زمانی انجام می‌شود که خانواده عروس، بازدید خانواده داماد را پس داده باشند. هرچند، این رسم و رسوم در شهرهای مختلف متفاوت است. اما این روزها که روابط اجتماعی حرف اول را می‌زند، ادب حکم می‌کند تا خانواده عروس نیز، برای آشنایی بیشتر با خانواده داماد و منزل آن‌ها، یک روز را برای مراجعه به منزل آن‌ها مشخص نموده و با مکالمه تلفنی، آن را با خانواده داماد درمیان بگذارند. جلسه دوم خواستگاری بعد از آن ملاقات برنامه ریزی می‌شود. آشنایی بیشتر خانواده‌ها و رفت و آمد، مشکلات خواستگاری را کاهش می‌دهد. در ادامه، توضیحات بیشتری درخصوص جلسه دوم خواستگاری ارائه می‌دهیم.

 

در جلسه دوم خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟

در جلسه دوم خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟

اگر سوالات جلسه خواستگاری دهنوی در تلویزیون را دیده باشید، می‌دانید که در این جلسه همه‌چیز جدی‌تر است. اگر هنوز نمی‌دانید و برای‌تان سوال شده است که در مراسم خواستگاری چه بگوییم؟ با دقت بیشتری این مطلب را دنبال کنید. معمولا، در جلسه دوم خواستگاری سوالات ریزتری پرسیده می شود. سوال درخصوص درآمد آقای داماد، محل زندگی آینده آن‌ها و خط قرمزها و موضوعات مهمی که باید تکلیف آن‌ها در همین جلسات مشخص شود، موضوع اصلی بحث خواستگاری است. جملات خواستگاری، باید با نهایت دقت در بیان و لحن عنوان شود. فضای خواستگاری، آمادگی ایجاد شدن هرگونه سوتفاهمی را دارد. پس سعی کنید، با مهربانی و به دور از طعنه و کنایه صحبت کنید. بعد از جلسه دوم خواستگاری معمولا تاریخ بله برون مشخص می‌شود.

یادتان باشد که پای سرنوشت دختر و پسر عزیزی درمیان است. پس سعی کنید، به دور از سخت گیری و یا اطمینان کورکورانه، این جلسات سرنوشت‌ساز را پیش ببرید.

 

پذیرایی خواستگاری چگونه است؟

پذیرایی خواستگاری چگونه است؟

معمولا، اولین میزبان خواستگاری خانواده عروس است. جلسات مهم خواستگاری و بله برون نیز، در منزل عروس برگزار می‌شود. پس طبیعی است که اطلاعات دقیقی درخصوص ترتیب پذیرایی در خواستگاری و لیست پذیرایی خواستگاری داشته باشید. به این ترتیب، می‌توانید برای تمام بخش‌های پذیرایی برنامه‌ریزی کنید و با سلیقه شخصی‌تان به جزییات بپردازید. معمولا نوشیدنی گرم مناسب فصل سرما و نوشیدنی سرد مناسب فصول گرم سال است. در زمان ورود خواستگار، از نوشیدنی برای خوش‌آمد گویی استفاده کنید. سعی کنید سینی مناسبی برای سرو نوشیدنی انتخاب کنید. مهم‌ترین نوشیدنی که در خواستگاری سرو می‌شود، چای خواستگاری است. در مقاله آداب چای خواستگاری (پذیرایی مراسم خواستگاری) به‌طور دقیق جزییات چای خواستگاری را بررسی کرده‌ایم. برای انتخاب بهترین شیرینی خواستگاری نیز، به عکس شیرینی خواستگاری در مقاله بهترین شیرینی برای خواستگاری مراجعه کنید. یادتان باشد

پذیرایی خواستگار را طبق پذیرایی‌های رسمی و مهم انجام دهید، اما از لاکچری کردن آن پرهیز کنید. سعی کنید با لوازم همیشگی و میوه‌های همیشگی اما با کیفیت بالاتر آن را انجام دهید.

 

حتما بخوانید: پسرها از چه دخترایی خوششان می آید و ازدواج میکنند؟

 

فاصله بین جلسات خواستگاری چقدر است؟

فاصله بین جلسات خواستگاری چقدر است؟

اگر بخواهید بدانید که فاصله بین جلسات خواستگاری چقدر است، باید گفت که شاخص دقیقی برای آن وجود ندارد. شما باید براساس شرایط خودتان و طرف مقابل‌تان، مناسب‌ترین زمان را انتخاب کنید. سعی کنید برای تعیین جلسات خواستگاری، فاصله بیش از 10 روز نباشد. بهترین زمان برای مشخص کردن این فاصله، یک الی دو هفته زمان است. بیشتر شدن آن مگر در شرایط خاص، اصلا پیشنهاد نمی‌شود.

 

نکات مهم در خواستگاری چیست؟

نکات مهم در خواستگاری چیست؟

میل شدید ما به دانستن نکات مهم خواستگاری، تاحدی است که جستجوهای زیادی در گوگل برای به‌دست آوردن آن می‌کنیم. اما، مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توانیم دراختیار شما عزیزان قرار دهیم این است که در این جلسات و جملات خواستگاری، لحن‌تان را کنترل کنید. از تحقیر، پرخاش و یا لحن طلبکارانه دوری کنید. یادتان باشد که شخصیت شما، در همین جلسات بررسی می‌شود. شما به راحتی با لحظه‌ای اشتباه، می‌توانید دید طرف مقابل‌تان را دچار خطا کنید و خودتان را شخصیتی نه چندان قابل اعتماد و قابل اطمینان نشان دهید. همین اشتباه ساده می‌تواند آینده ازدواج‌تان را به‌خطر بیاندازد. نکته بعدی که باید در تمامی جلسات خواستگاری به آن توجه کنید، صداقت است. سعی کنید از شاخ و برگ دادن به موضوعات غیرضروری پرهیز کنید. هیچ داشته‌ای را بزرگ‌نمایی نکنید. تمامی اولویت‌ها و خط قرمز‌های‌تان را صادقانه بیان کنید. از دروغگویی پرهیز کنید و یادتان باشد که جنگ اول، به از صلح آخر است. پس برای آرامش در زندگی آینده‌تان، حتما موضوعاتی که برای‌تان اهمیت زیادی دارد، در همین جلسات خواستگاری ارزیابی کنید و از طرف مقابل نظر‌خواهی کنید. مطمئنا دستیابی به ازدواج موفق، حاصل همین آگاهی و اطلاعات شما است.

 

حتما بخوانید: سوالات خواستگاری که پسرها باید بپرسند

 

خلاصه مطلب

اطلاع از آداب و رسوم ازدواج در مناطق مختلف، به شما کمک می‌کند تا ازدواجی به دور از حاشیه و نگرانی داشته باشید. رفتار سنجیده، برخورد مناسب و رعایت ادب و احترام، مهم‌ترین موضوعاتی است که باید در پروسه خواستگاری تا ازدواج و حتی پس از زندگی مشترک، سرلوحه زندگی‌تان باشد. با مرور دقیق مراحلی که در بالا توضیح داده شد، می‌توانید خواستگاری موفقی را تجربه کنید.

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات مجالس
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید