ایده و خلاقیت

شب حجله یا حجله شب عروسی چیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه تاریخ نگارش: ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
تعداد رای‌دهندگان:
۱۰
۳.۲
دسته ها:
بزرگنمایی

گذراندن شب حجله یا شب عروسی شیرین، خاطره ای همیشگی است که در ذهن عروس و داماد میماند. در این مقاله به جزییات شب حجله و وظایف عروس و داماد در شب عروسی پرداخته ایم.

استرس‌ها و نگرانی‌های زیادی از شروع زندگی مشترک و اولین شب زندگی مشترک بین دختر و پسرها وجود دارد. مواجهه با واقعیت و تجربه لذت‌های انسانی و زناشویی تجربه‌ای عجیب است که برای دختر و پسرهای دم بخت و در آستانه ازدواج پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. معمولا خانم‌ها نگرانی‌های بیشتری از چنین شبی دارند. شب حجله یا شب زفاف، اولین شبی است که به‌طور رسمی بعد از جشن عروسی، دختر و پسر در کنار هم شب را به صبح می‌رسانند و در بیشتر موارد اولین رابطه آن‌ها نیز می‌باشد. ضرورت شناخت از چنین شبی، استرس شما را تاحد زیادی کاهش می‌دهد. پس اگر در شرف ازدواج و تشکیل خانواده هستید، این مطلب را بادقت بخوانید.

شب حجله یا شب عروسی چیست؟ آداب شب حجله یا شب عروسی چیست؟ وظیفه مرد در شب عروسی چیست؟ وظیفه زن در شب عروسی چیست؟ در ادامه به بررسی پاسخ این سولاات می‌پردازیم.

پس تا پایان همراه ما باشید.

 

شب حجله یا شب عروسی چیست؟

شب حجله یا شب عروسی چیست؟

احتمالا شما نیز شب حجله را به نام شب زفاف می‌شناسید. زفاف کلمه‌ای با ریشه عربی است و به شبی اطلاق می‌شود که عروس را به خانه داماد می‌برند. شاید جالب باشد که بدانید معنی کلمه زفاف در لغتنامه دهخدا چنین توصیف شده است:

عروس به خانهٔ شوهر فرستادن. (تاج المصادر بیهقی) (دهار). فرستادن عروس به خانهٔ شوهر و عروس و داماد را همبستر کردن. (غیاث اللغات) (آنندراج). زف. (منتهی الارب) (ناظم الاطباء) (اقرب الموارد). عروس را به خانهٔ شوهر فرستادن. (فرهنگ فارسی معین)

در فرهنگ عرب به این شب، لیله الزفاف گفته می‌شود و ماهیت این شب در فرهنگ عرب و فرهنگ غرب، مشابه با همین شب حجله خودمان است. این شب شروع رابطه دختر و پسر محسوب می‌شود و با آداب و رسوم خاص خود برگزار می‌شود. شما به‌عنوان عروس یا داماد، باید درخصوص این شب اطلاعاتی داشته باشید و آمادگی خودتان را برای داشتن شبی زیبا و خاطره‌انگیز، بالا ببرید.

 

حتما بخوانید: همه چیز درباره آزمایشات قبل از ازدواج و مقدمات عقد محضری

 

آداب شب حجله یا شب عروسی چیست؟

آداب شب حجله یا شب عروسی چیست؟

در شب حجله، وقتی جشن برگزار شد و شادی و رقص و پایکوبی به‌طور کامل به همراه مهمانان انجام شد، جمعی از مهمانان درجه یک عروس و داماد را تا درب منزل همراهی می‌کنند. معمولا رسم بر این است که پدر داماد به همراه پدر عروس، عروس و داماد را در جلوی درب منزل، دست به دست می‌دهند و آرزوی داشتن زندگی شیرین و سراسر خوشبختی برای آن‌ها می‌کنند. بعد از این اقدام عروس و داماد پا به منزل می‌گذارند و شب حجله رسما آغاز می‌شود. در گذشته رسم بر این بود که داماد در همان شب اول عروسی، اقدام به رفع پرده بکارت عروس می‌نمود و به سنت، او را همسر خود می‌کرد. خانم‌های درجه یک داماد و یکی از اقوام نزدیک عروس پشت درب حجله می‌ماندند تا مدرک بکارت عروس که دستمالی خونی بود را پس از رابطه دریافت نموده و به خانم‌های فامیل داماد نشان دهند و پاکدامنی عروس را اثبات کنند. اما امروزه با افزایش سطح فرهنگ و تمدن، چنین رویدادی معمولا انجام نمی‌شود و ماجرا در همان مرحله دست به دست کردن تمام می‌شود.

 

حتما بخوانید: سوالات روانشناسی قبل از ازدواج (مهم‌ترین سوالات روانشناسی ازدواج)

 

وظیفه مرد در شب عروسی چیست؟

وظیفه مرد در شب عروسی چیست؟

قطعا برای داشتن شبی خاطره انگیز و شیرین، عروس و داماد هریک وظایفی نسبت به هم برعهده دارند که با انجام دادن آن، می‌توانند به خوبی و خوشی، شبی زیبا و آرام را درکنار هم داشته باشند. وظیفه داماد در شب حجله این است که نهایت تلاشش را برای برقراری آرامش و جلب اعتماد همسر، اعمال کند. درک شرایط روحی همسر و نگرانی‌های اولین رابطه جنسی، موجب صمیمیت و علاقه‌مندی عمیق‌تری در عروس خانم می‌شود و همین موضوع کوچک، از وظایف داماد در شب عروسی محسوب می‌شود. پس به‌عنوان داماد به شما توصیه می‌کنیم تا بدون اجبار و ایجاد تنش، همسرتان را به آرامش برسانید و از او سوال کنید که آمادگی برقراری چنین رابطه‌ای دارد یا خیر! بدیهی است که با گذراندن روزی پر هیجان و استرس، عروس خسته باشد و تمایلی به انجام چنین کاری نداشته باشد. در چینن شرایطی حتما با درک عمیق، همسرتان را حمایت کنید و این کار را به شب‌های دیگری موکول کنید. یادتان باشد که چنین رابطه‌ای خاطره‌انگیزترین بخش شروع زندگی مشترک‌تان است و باید به خوبی انجام شود.

اگر همسرتان برای برقراری رابطه جنسی مشکلی نداشت و موافقتش را برای انجام آن در شب حجله اعلام کرد، می‌توانید با فراهم کردن لوازم موردنیاز برای این‌کار، بهترین رابطه را داشته باشید. سعی کنید برای انجام چنین اقدامی، فشار روحی و جسمی که به همسرتان در اولین رابطه وارد می‌شود را درک کنید و به بهترین شکل او را حمایت کنید.

 

حتما بخوانید: بهترین هدیه داماد به عروس در شب عروسی چیست؟

 

وظیفه زن در شب عروسی یا شب حجله چیست؟

وظیفه زن در شب عروسی چیست؟

اگر شما عروس خانم این داستان باشید، باید وظایف‌تان را به‌خوبی بدانید تا بهترین شرایط را برای چنین شبی فراهم کنید. اطلاع از اموزش رابطه شب اول ازدواج و تحقیق در این خصوص به شما کمک می‌کند تا با آرامش بیشتری رابطه را مدیریت کنید. توصیه می‌کنیم که قبل از شب حجله، به پزشک زنان مراجعه کنید و از نوع پرده بکارت و آناتومی اندام جنسی‌تان مطلع شوید. با دانستن این جزییات می‌توانید همه چیز را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. اگر پزشک توصیه کرد، می‌توانید از ژل‌های روان کننده برای کاهش درد اولین رابطه جنسی با همسرتان استفاده کنید و شب شیرینی برای او بسازید. سعی کنید، اگر به هر دلیلی نمی‌توانید این رابطه را در شب اول عروسی انجام دهید، با همسرتان در موردش صحبت کنید. به هیچ عنوان با تلخ کامی و ناراحتی چنین تقاضایی نکنید. سعی کنید با آرامش و محبت همسرتان را متوجه شرایط روحی و جسمی‌تان کنید و این رابطه را به بهترین شب برای زفاف موکول کنید.

 

حتما بخوانید: لوازم سفره عقد چیست و چرا چیده می شود؟

 

شب اول عروسی چقدر درد دارد ؟

شب اول عروسی چقدر درد دارد ؟

سوال رایجی که معمولا درخصوص شب اول ازدواج پرسیده می‌شود همین است که شب اول چقدر درد دارد؟ آیا خونریزی زیاد است؟ آیا اتفاقات بدی خواهد افتاد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که جای هیچ نگرانی نیست. معمولا خانم‌ها در اولین تجربه رابطه جنسی و دخول، دچار درد مقطعی می‌شوند که درصورت حمایت همسر و پیش نوازش‌های جنسی، این درد به کم‌ترین میزان خود می‌رسد. خونریزی در بعضی خانم‌ها وجود دارد و در بعضی دیگر خیر! پس برای تشخیص و پیش بینی این موضوع، بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. پزشک تمام شرایط را برای شما توضیح خواهد داد و با استفاده از همین توصیه‌ها، می‌توانید بهترین شب زفاف را بگذرانید.

 

خلاصه مطلب

متاسفانه افراد سودجو به‌دلیل سوالات متعددی که در زمینه شب حجله وجود دارد، پیج مشکلات شب اول عروسی و موارد این‌چنینی ایجاد کرده‌اند که محتوایی پر استرس و غیرواقعی به مخاطب ارائه می‌کنند و نگرانی عروس و دامادها را افزایش می‌دهند. پس سعی کنید به چنین اطلاعات بی اساسی جذب نشوید و خودتان تحقیق کنید.

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات مجالس
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
اینستاگرام بساز و بچین
اینستاگرام بساز و بچین
اینستاگرام بساز و بچین
اینستاگرام بساز و بچین
اینستاگرام بساز و بچین
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید