ایده و خلاقیت

برنامه ریزی عروسی را از کجا شروع کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۴ دقیقه تاریخ نگارش: ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
تعداد رای‌دهندگان:
۰
۰

برنامه ریزی عروسی از مهم ترین اقداماتی است که پیش از عروسی باید انجام دهید. برنامه ریزی عروسی باید قدم به قدم انجام شود تا جشن عروسی بیاد ماندنی داشته باشید.

جشن عروسی همیشه یکی از مهم ترین مراسم خاطره انگیز برای یک زوج محسوب می شود. این جشن با دنیایی از احساسات و ذوق برگزار می‌شود و باید با بالاترین کیفیت و برنامه ریزی انجام شود. از روزی که تصمیم به برگزاری مراسم عروسی می گیرید، لازم است برنامه ریزی عروسی را شروع کنید. پیشروی با برنامه ریزی موجب می شود در نهایت روز عروسی خود را بدون استرس و نگرانی بگذرانید و لذت شادی یک شب خاص را بچشید. آرامش شب عروسی شما ارتباط مستقیمی با نحوه برنامه ریزی عروسی دارد که چگونه آن را آغاز کنید و قدم به قدم با برنامه ریزی مطلوب به تمامی کارهای خود رسیده و جشن عروسی مطلوبی داشته باشید

اگر قصد برگزاری جشن عروسی دارید و دغدغه برنامه ریزی عروسی در ذهن‌تان تداعی می‌شود، در ادامه همراه ما باشید تا جزییات برنامه ریزی عروسی را بررسی کنیم.

 

چرا برنامه ریزی عروسی اهمیت دارد؟

چرا برنامه ریزی عروسی اهمیت دارد؟

سوال ابتدایی همه این است که چرا برنامه ریزی عروسی اهمیت دارد، آیا جشن عروسی را نمی توان مانند سایر میهمانی ها و مراسم برگزار کرد؟ آیا برنامه ریزی عروسی تنها یک هفته مانده به تاریخ عروسی ممکن است؟ پاسخ تیم تشریفینو این است که جشن عروسی برای زوج ها و خانواده عروس و داماد بسیار بیاد ماندهی و مهم می باشد و در این جشن تمام دوستان و اقوام برای به وصال رسیدن عروس و داماد و شروع زندگی مشترک آن ها دور هم جمع خواهند شد و این شب زیبا را جشن می گیرند. پس ایده آل ترین شرایط این است که شما در جشن عروسی هیچ گونه استرسی نداشته باشید و با نهایت آرامش لذت ببرید و خاطرات زیبای سال های آینده زندگی خود را بسازید و در ذهن میهمانان شبی خاطره انگیز بسازید. پس باتوجه به اهمیت جشن عروسی متوجه اهمیت برنامه ریزی عروسی نیز شده اید.

خوشبختانه این روزها تیم‌های تخصصی تشریفات و خدمات مجالس وجود دارند و مسئولیتی تحت عنوان ودینگ پلنری را برعهده می‌گیرند تا هیچ نگرانی نداشته باشید! کاژو از بهترین تیم های تشریفات مجالس است که می‌توانید صفر تا صد جشن عروسی را به آن‌ها بسپارید.

 

از چه زمانی برنامه ریزی عروسی را شروع کنیم؟

از چه زمانی برنامه ریزی عروسی را شروع کنیم؟

باتوجه به توضیحات بالا اهمیت جشن عروسی و برنامه ریزی عروسی روشن شد و حال سوال مهم این است که از چه زمانی برنامه ریزی عروسی را شروع کنیم؟ پاسخی که در ادامه مطالعه خواهید کرد توضیحی از ایده آل ترین شرایط و زمان است که گاهی به دلایلی محدودیت هایی برای زوج ها وجود دارد که رسیدن به این ایده آل زمانی ممکن نیست، هیچ نگران نباشید چون برای این شرایط نیز راهکار مطلوبی داریم. بهترین زمان برنامه ریزی عروسی شش ماه تا نه ماه پیش از مراسم عروسی است تا بتوانید چک لیست عروسی را سر صبر و حوصله پر کنید و قدم به قدم برنامه ریزی عروسی را پیش ببرید. در این میان مشاوره با تیم تشریفات مجالس به شما کمک می‌کند تا جزییات این مراسم با شکوه را بیشتر درک کنید.

 

تعیین بودجه اولین قدم برنامه ریزی عروسی

تعیین بودجه اولین قدم برنامه ریزی عروسی

تعیین بودجه اولین قدم برنامه ریزی عروسی است. چرا که تمامی تصمیماتی که از این به بعد خواهید گرفت مهم ترین پارامتر آن یعنی هزینه ای که مکلف به پرداخت آن هستید، روشن خواهد کرد که انتخاب شما چه چیزهایی است. با تعیین بودجه عروسی شما لازم است در اولین فاز، علایق و اولویت های خود را بررسی نمایید. در این شرایط شما مشخص خواهید کرد که از میان آتلیه عکاسی، دیزاین سالن عروسی، نوع شام عروسی، نحوه پذیرایی میهمانان، سرویس طلا یا جواهر عروس، لباس عروس، لباس داماد، آرایشگاه و هدیه یادبود میهمانان به ترتیب چه اولویتی برای شما دارد و بر اساس این اولویت بندی قادر خواهید بود نسبت به بررسی نوع خدمات هر اولویت و میزان هزینه ای که بابت آن خواهید پرداخت تصمیم گیری نمایید. برای تعیین بودجه و تعیین اولویت‌ها، تیم تشریفات مجالس بهترین مشاوره را به شما ارائه می‌کند تا جشنی با کیفیت عالی تجربه کنید.

 

اهمیت استفاده از چک لیست عروسی در برنامه ریزی عروسی

اهمیت استفاده از چک لیست عروسی در برنامه ریزی عروسی

یکی از روش هایی که شما را توانمند می سازد تا هیچ چیز را در برنامه ریزی عروسی خود از قلم نیندازید، استفاده از چک لیست عروسی است. تعداد کسانی که در شب عروسی خود یادشان می آید که چه کارهایی دوست داشتند انجام دهند و فرصت نشد و یا چه میهمانانی را فراموش کردند دعوت کنند بسیار است و حاصل این اتفاق چیزی جز حسرت به جا نخواهد گذاشت. اما استفاده از چک لیست عروسی به سادگی این پروژه پیچیده و حساس را برای شما آسان می کند و شما با دارا بودن یک چک لیست اولویت بندی شده در کوتاه ترین زمان به بهترین نحو کارهای عروسی خود را تمام خواهید کرد و روز های پایانی پیش از مراسم عروسی را با آرامش به رقص عروسی و شادی میهمانان می اندیشید. پس استفاده از چک لیست عروسی را فراموش نکنید. تشریفینو در مقاله ای مجزا به چک لیست عروسی می پردازد.

اگر در خدمات تشریفات مجالس شما ورینگ پلنری وجود داشته باشد، هیچ نیازی به چک لیست نخواهید داشت! چرا که فردی متخصص، باتجره و آگاه در این زمینه همراه شما است تا جزییات و کلیات جشن را مدیریت و هدایت کند.

 

لیست میهمانان عروسی خود را مشخص کنید

لیست میهمانان عروسی خود را مشخص کنید

مشخص کردن لیست میهمانان عروسی باعث می شود در اولین قدم برنامه ریزی عروسی تعداد حدودی میهمانان برایتان مشخص شود. این عدد اهمیت زیادی در برآورد هزینه جشن عروسی دارد. با مشخص کردن لیست میهمانان شما براحتی می توانید رنج سنی میهمانان و نوع مراسمی که علاقمندید در کنار این میهمانان تجربه کنید را مشخص می کنید. برای مثال عده ای علاقمند هستند تا میهمانان کم سن و سال و جوان تر را در مراسمی مجزا پذیرایی کنند. این موضوع براحتی راهنمای شما در انتخاب سبک مراسم عروسی تان خواهد بود. از لیست میهمانان تعداد کارت دعوت، تعداد میهمانان جهت پذیرایی شام و شیرینی و همچنین تعداد گیفت های عروسی را می توانید استخراج کنید.

 

بیشتر بخوانید : معرفی بهترین تشریفات مجالس و تشریفات عروسی در تهران

 

ودینگ پلنر یا لیست افرادیکه میتوانید روی آن ها حساب کنید

ودینگ پلنر یا لیست افرادیکه میتوانید روی آن ها حساب کنید

توضیحات بالا کافی بود تا اهمیت برنامه ریزی عروسی را دریابید. با توجه به اهمیت جشن عروسی برای عروس و داماد و خانواده آن ها میتوان گفت برنامه ریزی جشن عروسی بسیار مهم است. آنقدر که اگر حال و حوصله و نظم کافی در برنامه ریزی نداشته باشید و یا فرصت و نیروی کافی برای مدیریت این رویداد مهم را نداشته باشید بهتر است از ودینگ پلنر یا همان برنامه ریز عروسی استفاده کنید. اگر تصمیم دارید خودتان مدیریت جشن عروسی را بر عهده گیرید بهتر است لیستی از افراد مطمئن و مسئولیت پذیر که به شما کمک خواهند کرد را تهیه کنید تا در اسرع وقت برنامه ریزی های خود را با آن ها مطرح نمودن و مشورت نمایید. در این شرایط فشار کاری از دوش شما برداشته خواهد شد و زحمت مدیریت و نظارت بر مسئولیت های این افراد را خواهید داشت. این افراد می توانند ساقدوش های شما باشند.

جالب است بدانید که مسئولیت Wedding Planner در دل اقدامات تیم تشریفات مجالس قرار دارد اما متاسفانه در ایران چندان مرسوم نیست که چنین اقدامی انجام شود. اما تیم تشریفات عروسی کاژو، با درک اهمیت آرامش عروس و داماد، مشاوره و برنامه ریزی برای جزییات جشن، این خدمات را در پروسه برگزاری جشن عروسی ارائه می‌دهد. اگر با کاژو قرارداد برگزاری جشن عروسی ببندید، قطعا از خدمات ودینگ پلنری استفاده خواهید کرد.

 

اقداماتیکه شش ماه قبل از عروسی باید انجام دهید

اقداماتیکه شش ماه قبل از عروسی باید انجام دهید

وقتی از 6 ماه جلوتر اقدام به برنامه ریزی برای عروسی می‌کنید، با آرامش بیشتری می‌توانید مراحل را دنبال کنید. یادتان باشد که مراسم عروسی یکی از پر جزییات‌ترین جشن‌هایی است که می‌توانید تجربه کنید. به همین دلیل برنامه ریزی هرچه سریعتر باشد می‌تواند نتایج بهتری برای‌تان داشته باشد. پس  جزییاتی که مربوط به شش ماه قبل از عروسی است را مرور کنید.

 

1-تعیین روز عروسی و انتخاب تشریفات مجالس

هم اکنون بهترین زمان در برنامه ریزی عروسی است که تصمیم بگیرید علاقمند به برگزاری جشن عروسی خود در چه فصل و زمانی هستید، و بلافاصله پس از مشخص نمودن این بازه زمانی به پرس و جو در خصوص تشریفات عروسی خود بپردازید و با هماهنگی و مراجعه حضوری به جشن های عروسی در حال برگزاری پارامتر های مهم خود را ارزیابی کنید. نظم مراسم، نحوه چیدمان و مدیریت سالن عروسی و خلاصه هرچیزی که برای شما در جشن عروسیتان مهم است با دقت بررسی کنید و در نهایت با دریافت هزینه خدمات هر یک از این تیم های تشریفات مجالس، به انتخاب بهترین گزینه برای خودتان اقدام کنید. دقت داشته باشید در حین بستن قرارداد تشریفات چشمانتان را ببندید و جشن عروسی خودتان را با تمام جزئیات تصور کنید و پاسخ تمام سوالاتتان را از تشریفات و نحوه برگزاری و مدیریت آن بخواهید و در صورت نیاز در قرارداد خود قید کنید. اگر روز خاصی را مدنظر دارید، یادتان باشد که تنها انتخاب شما مطرح نیست! لوکیشن مدنظر برای برگزاری جشن عروسی نیز ظرفیت خاصی دارد! اگر در روز مدنظر شما خالی باشد می‌توانید رزرو را انجام دهید، در غیراینصورت باید لوکیشن خالی پیدا کنید تا تاریخ مدنظرتان اجرایی شود.

 

2-بازدید از محل برگزاری جشن عروسی

هنگامی که تشریفات شما مشخص شد، یک گام اساسی جلو افتاده اید و حال نوبت به بازدید از سالن ها و باغ های مورد نظر جهت برگزاری جشن عروسی است. در برنامه ریزی عروسی و انتخاب روز دقیق بسیار مهم است که شما محل برگزاری مراسم را انتخاب کنید و سپس وارد جزئیات کار شوید. هزینه ورودی باغ یا سالن، امکانات قابل ارائه، ورودی هر نفر به باغ، تجهیزات و دیزاین های رایگان و یا دارای هزینه و از همه مهم تر روز های خالی آن مکان برای رزرو جشن عروسی شما. تمامی این نکات را هنگام مراجعه بررسی کنید و اگر به شما اجازه دادند از فضای داخلی هریک از این مکان ها فیلم بگیرید تا در نهایت با مشاهده فیلم مکان های بازدید شده به یک جمع بندی صحیح از انتخاب محل برگزاری جشن عروسی خود برسید. اگر زمان کافی برای این کار نداشته باشید، مشاوره با متخصصین تیم تشریفات مجالس می‌تواند بهترین راهکار باشد. چرا که این افراد نسبت به تعداد مهمانان، بودجه و انتظارات شما آگاه هستند.

 

3-انتخاب گروه موسیقی یا دی جی جشن عروسی

شما می توانید انتخاب دی جی یا گروه موسیقی را به دوماه مانده به مراسم هم موکول کنید، مشروط بر اینکه اصرار به انتخاب گروه موزیک خاصی نداشته باشید تا برنامه ریزی عروسی دچار تغییرات شود. در این شرایط بهتر است زمان مدنظر برای برگزاری جشن عروسی را با گروه موزیک نیز چک نموده و در صورت خالی بودن آن اقدام به عقد قرارداد با گروه موسیقی یا دی جی نمایید. گروه های موسیقی معمولا بسته به نوع تجهیزات و نوازنده های خود رنج قیمت متفاوتی دارند. انتخاب گروه موسیقی که بخش هایی از مراسم را برای شما لایو یا زنده برگزار کند معمولاً هزینه بیشتری دارد و هرچه از تعداد نوازنده ها کم شود و یا دی جی مسئولیت اصلی مدیریت موسیقی در جشن عروسی را بر عهده گیرد این هزینه کاهش خواهد یافت. حتماً زمان عقد قرارداد با گروه موسیقی یا دی جی از کلیه خدماتی که قرار است به شما ارائه شود مطلع شوید و نوع سیستم صوتی، نوازنده ها و انواع ساز هایی که قرار است در جشن عروسی شما باشد را در قرار داد ذکر کنید.

 

اقداماتیکه سه ماه قبل از عروسی باید انجام دهید

اقداماتیکه سه ماه قبل از عروسی باید انجام دهید

سه ماه قبل از عروسی بهترین زمانی است که می‌توانید به جزییات جشن بپردازید و آن را پربارتر کنید. این زمان طلایی به شما اجازه می‌دهد تا همه چیز را مرور کنید، یادداشت برداری کنید، در خصوص تصمیماتتان با تیم متخصص در برگزاری جشن صحبت کنید و مشاوره تشریفات مجالس را نهایی کنید. در ادامه به اقدامات مهم در این فاز اشاره می‌کنیم.

 

1-انتخاب آتلیه عکاسی و فیلمبرداری جشن عروسی

سه ماه قبل از تاریخ مورد نظر در برنامه ریزی عروسی زمان مطلوبی است تا براحتی به جزئیات مهم مراسم عروسی خود بپردازید. انتخاب آتلیه عکاسی و فیلمبرداری جشن عروسی یکی از مهم ترین انتخاب های شما خواهد بود. چرا که ثبت خاطره از چنین شب زیبایی با هزینه های فراوان را به همین تیم خواهید سپرد. تیم عکاسی و فیلمبرداری جشن عروسی معمولاً نمونه کارهای واقعی از جشن های تصویربرداری شده دارند که با مراجعه حضوری به هریک از آتلیه ها قادر به مشاهده آن هستید تا در نهایت با مشاهده پکیج های خدمات مختلف هر یک و کیفیت کار آن ها می توانید آتلیه عکاسی و فیلمبرداری جشن عروسی را انتخاب کنید. امروزه برای جلوگیری از خستگی عروس و داماد ها در روز عروسی پکیج هایی بنام فرمالیته معرفی می شود که براحتی می توانید در آرامش کامل روزی متفاوت از روز عروسی خود عکس های دونفره و یا کلیپ جالبی داشته باشید و در روز عروسی آن را به میهمانان خود نمایش دهید. انتخاب عکاس و یا پکیج خدمات آتلیه را با دقت بسیار زیاد بررسی نمایید.

اگر تیم تشریفاتی شما حرفه‌ای باشد، می‌توانید بهترین آتلیه عروسی را از آن‌ها جویا شوید. به این ترتیب خیلی راحت انتخاب می‌کنید. کاژو با سابقه درخشان در حوزه برگزاری جشن های خاص و تشریفات مجالس، بهترین مشاور شما در این زمینه خواهد بود.

 

2-انتخاب لباس عروس و لباس داماد

یکی از جذابیت های بیاد ماندنی عروسی انتخاب لباس عروس و لباس داماد است. انتخاب لباس به دو عامل بستگی دارد. اینکه چه سبک لباسی بپسندید و دیگری این که چه میزان بودجه برای لباس عروس و لباس داماد اختصاص داده باشید. سه ماه پیش از عروسی بهترین زمان است که اقدام به خرید لباس عروس و لباس داماد نمایید و یا آن را سفارش دهید تا به سایز شما دوخته و تحویل گردد. در سفارش لباس لازم است در نظر داشته باشید که میزان اختلاف قد عروس و داماد چقدر می باشد و مایل هستید چه مدل تور و تاجی انتخاب نمایید تا با لباس مورد نظرتان هارمونی داشته باشد.

 

3-انتخاب آرایشگر عروس و داماد

بهتر است زمانی را اختصاص دهید و نمونه کار های واقعی از عروس و داماد های آرایشگاه های مورد نظر ببینید. با مشاهده این عزیزان کاملاً متوجه خواهید شد سطح کار آرایشگاه مورد نظر شما مطلوب بوده و خواسته های شما را پاسخگو است یا خیر. ماندگاری میکاپ و تمیزی آن، کیفیت لوازم آرایش مصرفی و همچنین اخلاق میکاپ آرتیست و پرسنل سالن آرایشگاه بسیار مهم بوده و لازم است در خصوص تمامی این موارد اطمینان حاصل نمایید. خوش قولی آرایشگر عروس نیز از مهم ترین پارامتر های انتخابی است چرا که یک روز خاص قرار است خاطره انگیز ترین روز زندگی شما باشد و اگر این روز با تاخیر و بدقولی همراه باشد طبعاً آقای داماد و عروس خانم اعصاب مطلوبی برای ادامه این روز نخواهند داشت.

 

اقداماتیکه یک ماه قبل از عروسی باید انجام دهید

اقداماتیکه یک ماه قبل از عروسی باید انجام دهید

یکی از پر استرس ترین زمان‌هایی که می‌گذرانید، 1 ماه قبل از عروسی است. در این زمان باید حتما تیم تشریفات مجالس را انتخاب کرده باشید، کلیات و بخش های مهم جشن را تعیین کرده باشید و تمامی مواردی که در بالا اشاره شد، به نتیجه لازم رسانده باشید. پس از تمام این کارها نوبت به اقداماتی است که ساده‌تر هستند و در زمان کوتاه‌تری به نتیجه می‌رسند. به همین دلیل می‌توانید با خیال آسوده و لذت فراوان آن‌ها را تجربه کنید و از نتایج لذت ببرید.

 

1-سفارش کیک عروسی

بهتر است برای سفارش کیک عروسی مورد نظرتان یک ماه جلو تر جست و جو نمایید و بهترین طرحی که با دیزاین سالن و یا کارت عروسی شما متناسب است انتخاب کنید. در برنامه ریزی عروسی مدل کیک عروسی می تواند با فصل نیز هارمونی داشته باشد. همه ی این موارد بسته به ذوق و سلیقه شما دارد تا دیزاین خاص و دلخواهتان را در روز عروسی مشاهده کنید. همچنین دقت داشته باشید آنقدر در انتخاب ظاهر کیک ریز نشوید و محتویات آن را فراموش کنید. یک کیک خوشمزه همیشه در ذهن میهمانان خوش خوراک شما باقی خواهد ماند. حتما زمان تحویل کیک را با تشریفات و مکان جشن هماهنگ کنید و اگر محل برگزاری جشن شما دارای یخچال مناسب نیست حتماً کیک را نزدیک به زمان سرو آن دریافت کنید.

 

2-سفارش کارت عروسی

هم اکنون نوبت به سفارش کارت عروسی است. طرح کارت عروسی و نوع آن ارتباط مستقیم با ذوق و سلیقه شما دارد. کارت عروسی معرف کوچکی از شما و مراسم عروسی شما برای میهمانان است و بهترین کار این است که با دقت و سلیقه آن را انتخاب نمایید و بودجه در نظر گرفته شده برای آن را نیز در نظر گیرید. کارت عروسی می تواند با فصل، نماد های خاص دونفره شما، رنگ دلخواه و یا رنگ کیک و دیزاین مراسم شما هارمونی داشته باشد. مطلع باشید که اسمبل کردن و یا منتاژ کارت عروسی بر عهده شماست و بهتر است برای روز تحویل کارت ها از دوستان و اطرافیان بخواهید در اینکار به شما کمک کنند و یک عزیز خوشخط نیز زحمت نوشتن کارت های دعوت به عروسی را بر عهده گیرد. این روز ها بعضی عروس داماد ها مایلند لیست میهمانان خود را تایپ و پرینت نمایند و هیچ دستخطی روی کارت نداشته باشند. دو هفته مانده به مراسم  در برنامه ریزی عروسی بهترین زمان پخش نمودن کارت عروسی است.

اگر در انتخاب کارت سردرگم هستید، ودینگ پلنر یا تیم تشریفات مجالس حرفه ای شما می‌تواند در این زمینه اطلاعاتی ارائه کند که خط مشی ذهنی‌تان در انتخاب را جهت دهی نماید. پس با حفظ آرامش از متخصصین این حوزه کمک بگیرید و براساس سلیقه شخصی انتخاب کنید. 

 

3-خرید های عروسی را انجام دهید

در این روز ها حتماً در خصوص چیزهایی که مورد علاقه تان بوده تحقیق کرده اید و مکان های عرضه ی آن را نیز یاد گرفته اید. حال نوبت به آن رسیده که خرید های عروس و داماد لیست شده و با مراجعه به فروشگاه های مورد نظر آن را بخرید.خرید سرویس طلا یا جواهر عروس خانم، خرید حلقه های ازدواج، خرید ساعت و هر چیزی که علاقمند به تهیه آن پیش از عروسی هستید در این یک ماه خریداری نمایید و بصورت مجزا در مکانی مشخص نگهداری کنید تا روز عروسی و یا فرمالیته از آن استفاده نمائید.

یادتان باشد که در این پروسه تحت هیچ شرایطی درگیر تجملات نشوید و متناسب با شرایط مالی خودتان اقدامات لازم را در بهترین سطح ممکن انجام دهید! آنچه اهمیت دارد شروع زندگی مشترک با خاطرات شیرین است!

 

4-مقدمات فرمالیته را فراهم کنید

اگر عکاسی و یا فیلمبرداری فرمالیته دارید، بهتر است اکسسوری های مورد نیاز و مورد علاقه خود را تهیه کنید و با آتلیه عکاسی خود روز دلخواهتان را هماهنگ کنید. این روز را با آرایشگر و مکان مورد نظر جهت عکاسی و فیلمبرداری هماهنگ کنید. باغ آتلیه ها محل جالبی برای تهیه این نوع کلیپ و عکس ها می باشند. بهتر است فرمالیته داشته باشید تا روز عروسی نیاز به عکاسی در زمان فشرده و خسته کننده نباشد. البته کلیه این موارد بسته به ذوق و سلیقه شما دارد و هیچ قانون مشخصی در آن صدق نمی کند. خدمات تشریفات کاژو در این بخش ماجرا، به شما کمک می‌کند تا بهترین دیزاین، اکسسوری و عکس را داشته باشید. به همین دلیل معمولا عروس و دامادهای کاژویی تجربه‌ای عالی از پروسه عکاسی فرمالیته عروسی دارند.

 

5-انتخاب گلفروشی برای ماشین عروس و دسته گل عروس

انتخاب گلفروشی نیز مانند سایر موارد حائز اهمیت است. انتخاب گلفروشی که خوش قول باشد و تمامی آنچه در مدل مورد نظر شما وجود داشته برایتان اجرا کند و در زمان مشخص شده آن را تحویل دهد بسیار مهم است تا برنامه ریزی عروسی را دچار تغییر نکند. بهتر است جهت اطمینان مدل دسته گل عروس را نشان گلفروشی دهید و از او بخواهید حتماً از گل های مشابه رنگبندی آن استفاده کند. اصرار به نوع گل ممکن است میسر نباشد چرا که گل ها اغلب فصلی بوده و احتمال موجود نبودن آن بسیار است. مثلا در گل آرایی پاییزی میتوان از المان های جذاب دیگری استفاده کرد که در مقاله عروسی پاییزی شرح داده شده. پس تاکید شما روی رنگ گل باشد و یا موجود بودن گل های فصلی دلخواه را با گلفروشی چک نمایید. این موارد در انتخاب مدل گل زدن ماشین عروس نیز صدق می کند.

 

چگونه چک لیست عروسی تهیه کنید؟

چگونه چک لیست عروسی تهیه کنید؟

اگر تمایل دارید تا خودتان شخصا کارهای جشن عروسی را رصد کنید و خیال‌تان از بابت اجرایی شدن همه چیز راحت باشد، حتما چک لیست عروسی تهیه کنید. در ادامه چک لیستی جهت استفاده در مراسم عروسی شما آورده شده است. این چک لیست ممکن است بر اساس نیازهای شما و سلیقه شما تغییر کند، اما برخی از موارد عمومی را پوشش می‌دهد. برای هر بخش، یک فهرست از فعالیت‌ها و وظایف مدنظر و مورد نیاز آمده است. می‌توانید آنها را به ترتیب بررسی کرده و با انجام آنها مراحل پیشرفت کارها را تیک بزنید.

نمونه چک لیست مراسم عروسی

فاز ۱: برنامه ریزی اولیه جشن عروسی

 •  تعیین تاریخ و مکان مراسم عروسی
 •  بررسی و انتخاب سبک و تم جشن عروسی
 •  تعیین بودجه جشن عروسی
 •  ملاقات با تشریفات مجالس و ودینگ پلنر مراسم عروسی

فاز ۲: مراسم اصلی جشن عروسی

 • خرید لباس عروس و لباس داماد
 •  خرید حلقه ازدواج و اجرای مراسم عقد (این مورد براساس آداب و رسوم متفاوت است)
 •  رزرو و تهیه لوکیشن مناسب برای مراسم عروسی
 • رزرو و تهیه خدمات عکاسی و فیلمبرداری (آتلیه عروس)
 • انتخاب تیم تشریفات مجالس عروسی
 • انتخاب گروه موسیقی یا دی جی عروسی
 •  سفارش دسته گل، گل آرایی و دیزاین دکوراسیون سالن
 • تعیین نوع تدارک غذا و نوشیدنی جشن عروسی
 • دعوتنامه‌ها و کارت دعوت مهمانان جشن عروسی
 • برگزاری مراسم عقد و عروسی
 • برگزاری مراسم شب عروسی (مهمانی بعد از عروسی یا افتر پارتی)

فاز ۳: موارد مربوط به عروس و داماد

 • پیشگیری از استرس و مدیریت زمان
 • آموزش رقص و حرکات برای جشن عروسی
 • مشاوره استایل عروس و داماد
 • رزرو سالن میکاپ و آرایشگر عروس و پیرایشگر داماد
 • آماده سازی ناهار و صبحانه برای عروس و داماد در روز عروسی
 • فراهم کردن لباس های راحت پیش از عروسی و مسیر عروسی

فاز ۴: سایر موارد

 •  تدارک هدایا و گیفت مناسب برای میهمانان
 •  تهیه تابلو یادگاری از روز عروسی
 •  رزرو هتل برای مهمانان خارجی (در صورت دارا بودن مهمانان اینچنینی)
 •  برنامه‌ریزی برای سفر ماه عسل پس از عروسی
 •  سازماندهی سفر عروسی به مقاصد مختلف

این چک لیست مراسم عروسی تنها یک راهنما است و شما می‌توانید موارد دیگری را هم اضافه کنید یا به نیازهای خاص خود تغییر دهید. همچنین، بهتر است با یک برنامه‌ریز عروسی محلی مشورت کنید تا کمکی بیشتر در این زمینه دریافت کنید.

 

خلاصه مطلب

با آگاهی از کارهای ریز و درشتی که برای جشن عروسی وجود دارد، احتمالا دچار استرس شده اید. اما بهتر است آرامش‌تان را حفظ کنید و خاطره سازی این رویداد شیرین را در اولویت قرار دهید. با کمک چک لیست عروسی و همکاری یک ودینگ پلنر یا تیم تشریفات مجالس حرفه ای مثل کاژو، می‌توانید به کلیه کارها برسید و جشن عروسی را با بالاترین کیفیت ممکن اجرایی کنید.

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات مجالس
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظرات کاربران روی این مقاله