ایده و خلاقیت
در حال گرفتن اطلاعات...

هزاران نکته برای داشتن یک جشن عروسی خوب

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۶ دقیقه تاریخ نگارش: ۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۳
تعداد رای‌دهندگان:
۱
۵
بزرگنمایی

آرزوی برگزاری یک جشن عروسی ایده آل و رویایی دارید؟ در این قسمت از سایت تشریفینو چگونگی آن را بخوانید.

دختر و پسری که با یکدیگر ازدواج می‌کنند، عاشق یکدیگر بوده و می‌خواهند همانقدر که به همدیگر علاقمند هستند و همه چیز بین آن‌ها زیبا و رویایی است، مراسم ازدواج خوبی داشته باشند تا خاطره زیبایی از شب به هم رسیدن در ذهن خود و مهمانان ثبت کنند. داشتن یک مراسم ایده‌آل به چشم تماشاگر آسان است اما برای عروس و داماد و حتی خانواده های آنان پر از چالش بوده و نیاز به دوندگی دارد. به همین دلیل در این بخش از سایت تشریفینو چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا با رعایت نکاتی ساده اما مهم بتوانید شب رویایی زندگی خود را به زیبایی تمام برگزار کنید.

 

 

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟

در ادامه نکات داشتن یک جشن عروسی خوب و زیبا را به یکدیگر خواهیم خواند که واقعا ارزش خواندن و آشنا شدن با آن‌ها را دارد:

 

مشخص کردن بودجه

بودجه اصلی‌ترین عاملی است که باید به آن توجه شود زیرا پایه موارد دیگر است. بودجه در نظر گرفته شده برای محضرخانه یا تالار، عکاسی،آرایشگاه، طلا، لباس، پذیرایی از مهمان‌ها، کارت دعوت و ... خرج می‌شود که بعضی از آن‌ها قابل حذف بوده و برخی دیگر را نمی‌توان از آن‌ گذشت.

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ اگر با محدوده قیمت‌ها آشنایی ندارید می‌توانید موارد خواسته شده را در فروشگاه‌ها و از طریق شبکه‌های مجازی قیمت بگیرید تا حدود کل هزینه را برآورد کنید.

 

خرید حلقه و سرویس طلا

خرید حلقه یکی از مواردی است که نمی‌توان از آن گذشت زیرا به نوعی نشان دهنده زوج بودن دختر و پسر است. خرید سرویس طلا نیز از گذشته های دور مرسوم بوده است که بعد عروس خانم آن را در مهمانی‌ها و مجالس استفاده می‌کند.

شاید حلقه ازدواج را هیچ وقت نخواهید بفروشید اما بهتر است بدانید هدف از خرید سرویس طلا، سرمایه گذاری است که اگر در آینده احتیاج شد بتوانید آن را بفروشید. بهتر است سرویس طلایی را انتخاب کنید که هنگام فروش از سنگ و نگین‌های آن کسر نشود تا ضرر نکنید. ست بودن سرویس طلا با لباس روز جشن نیز مهم است. به طور مثال اگر یقه لباس نزدیک گلو است گردنبند دراز و آویز روی آن زیبا نخواهد بود بلکه بهتر است گردنبند کوتاه‌تر بوده و از لباس فاصله داشته باشد.

 

 

خرید آینه و شمعدان

خرید آینه و شمعدان از قدیم رسم بوده است تا زندگی روشن شده و از بلا به دور باشد. آینه و شمعدانی را خریداری کنید که کاربردی و مورد استفاده باشد زیرا ممکن است نیاز باشد آن‌ها را روی طاقچه قرار دهید و هر خانه‌ای هم طاقچه ندارد. اگر بودجه محدود است بهتر است به جای خرید آینه شمعدان جداگانه، میز کنسول آینه دار خریده یا اینکه خرید میز توالت را به عهده داماد بگذارید که هر دوی این وسیله کاربردی بوده و می‌توان در گوشه‌ای از منزل از آن استفاده کرد.

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ آینه و شمعدان در سفره عقد گذاشته می‌شوند تا هم دیده شده و هم سفره را کامل کنند. برای این مورد اگر حساس نیستید دغدغه نداشته باشید زیرا در بسیاری از محضرخانه‌ها و تالارها آینه شمعدان وجود دارد که آن را در سفره قرار می‌دهند.

 

محضرخانه یا تالار

انتخاب محل برگزاری جشن عروسی در تالار یا محضرخانه به عهده عروس و داماد و سلیقه‌ای است. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند مراسمی ساده و جمع و جور داشته باشند که در مدت زمان کوتاه تمام شود اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند بیشتر در کنار مهمانان بوده و از فرصت استفاده کنند.

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ مهم‌ترین نکته‌ای که در برگزاری جشن عروسی باید به آن توجه داشت، تعداد مهمانان مراسم است. اگر می‌خواهید مراسم مختصر باشد تنها افراد نزدیک را دعوت کنید اما برای برگزاری جشن‌های مفصل محدودیتی وجود ندارد.‌

در بعضی از تالارها اتاق عقد جداگانه وجود دارد که می‌توانید مراسم عقد خود را در کنار عروسی برگزار کنید؛ اگر هم اتاقی وجود نداشته باشد ساعات اولیه مراسم در تالار سفره انداخته شده و پس از اتمام سفره جمع می‌شود تا فضایی برای رفت و آمد و رقص وجود داشته باشد. پس از آن می‌توانید با میوه و شیرینی و حتی ناهار یا شام از مهمانان پذیرایی کنید. در محضرخانه‌ها از همان ابتدا سفره عقد آماده پهن شده و تا انتهای مراسم جمع نمی‌شود. بسیاری از محضرهای ازدواج به روزرسانی شده‌اند طوریکه در کنار خطبه عقد از مهمانان پذیرایی می‌شود و حتی می‌توانید به آن‌ها ناهار یا شام بدهید؛ البته مدت زمان مراسم در محضر کمتر از تالار است.

بعضی از افراد ترجیح می‌دهند به جای محضر یا تالار، جشن عروسی خود را در خانه، باغ یا ویلا برگزار کنند. اگر در خانه مراسم می‌گیرید نیاز است از قبل بعضی از وسایل دست و پاگیر را جمع کرده تا پذیرایی از مهمان‌ها راحت‌تر صورت گیرد. در بعضی از شهرستان‌ها به دلیل حیاط دار بودن خانه‌ها، برگزاری جشن عروسی در خانه متداول است که شور و هیجان خاص خود را دارد. ویلا نیز از گزینه‌های دیگری است که می‌توان در آنجا جشن عروسی گرفت.

اگر هم صاحب باغ هستید می‌توانید مراسم خود را آنجا برگزار کنید یا اینکه باغی را کرایه کنید. برای باغ دقت داشته باشید که مناسب مراسم باشد زیرا باغاتی با پستی و بلندی‌های فراوان محلی امن برای جشن نیستند. از سویی دیگر فصل سال را هم در نظر بگیرید تا از سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب استفاده کنید.

در هر حالت اندازه متراژ مکان برگزاری جشن را در نظر داشته باشید. اگر محل جشن کوچک و مهمانان زیاد باشد، فضا تنگ و خفه خواهد شد و از سویی دیگر بزرگ بودن بیش از حد مکان باعث پخش و پراکندگی مهمان‌ها و خالی به نظر رسیدن مراسم می‌شود.

 

تعبیر خواب عروسی خواهر چیست؟

برای خرید عروسی کجا برم ؟ بهترین مراکز خرید عروسی

 

سفره عقد

سفره عقد به عنوان نشانه پیوند چیده می‌شود که عروس و داماد پای آن نشسته و هر یک از وسایل قرار داده شده مفهوم خاصی دارند. انتخاب نحوه چیدمان سفره عقد کاملا سلیقه‌ای است و آن را به مدل‌های مختلف می‌توان چیدمان کرد. امروزه سفره عقد در دو مدل مدرن (ساده) و یا کلاسیک چیده می‌شوند که میان اجزای آن همخوانی وجود دارد. سفره را می‌توانید خوتان بچینید از مراکز مخصوص سفره عقد و تشریفات بخواهید این کار را انجام دهند.

 

 

مشخص کردن تعداد مهمان‌ها

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ هنگامی که صحبت از جشن می‌شود این مفهوم را می‌رساند که عروس و داماد در کنار مهمان‌ها چنین شبی را شادمانی می‌کنند. مشخص کردن تعداد مهمان‌ها به چند مورد بستگی دارد:

  • متراژ سالن عقد یا تالار: اگر محضرخانه یا تالار کوچک است بهتر است مهمان‌های کمتری دعوت کنید زیرا زیاد بودن تعداد آن‌ها نیاز به فضای بیشتری برای ایستادن و نشستن دارد و شلوغ بودن چندان جالب نیست. بزرگ بودن بیش از حد تالار یا محضر با تعداد مهمان‌های اندک هم جالب نیست بلکه بهتر است تناسب رعایت شود.
  • میزان ارتباط و صمیمیت: سعی کنید برای داشتن یک جشن عروسی خوب و شاد مهمان‌هایی را دعوت کنید که با آن‌ها روابط خوبی دارید، به عنوان مثال همسایه‌ای که سال به سال او را نمی‌بینید و از احوال وی خبر ندارید دلیلی ندارد که به جشن عروسی دعوت شود.
  • بچه‌ها: بچه‌ها و کودکان موجودات شیرینی هستند که شادی بخش لحظات زندگی به شمار می‌آیند اما گاهی شیطنت آن‌ها به حدی می‌رسد که مراسم را به هم می‌زنند. از قبل فکرهای خود را بکنید که آیا می‌خواهید کودکان در مراسم شما حضور داشته باشند یا خیر. اگر موردی ندارید خانوادگی دعوت کنید و اگر تحمل بچه برایتان ساخت است تنها عبارت آقای ... به همراه بانو را در کارت عروسی قید کنید که نشان از دعوت پدر و مادر بدون حضور فرزند دارد.

 

کارت عروسی

کارت عروسی به عنوان یک دعوت رسمی به شمار می‌رود که از قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته است و امروزه شکل‌های مختلفی از آن به بازار آمده است. کارت‌های عروسی مدل‌های بسیار متنوعی دارند که با مراجعه به مراکز کارت عروسی در شهر خود می‌توانید با انواع آن‌ها آشنا شوید. انتخاب نوع کارت عروسی بستگی به بودجه و سلیقه دارد. در کارت عروسی علاوه بر ذکر کردن آدرس، تاریخ و ساعت مراسم می‌توانید کروکی جداگانه برای راحت‌تر پیدا کردن مسیر قرار دهید هرچند که امروزه اینترنت کار را راحت‌تر کرده است.

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ پخش کردن کارت عروسی زمان‌بر است زیرا باید به تک تک خانه‌ها مراجعه کرده و کارت را به آن‌ها داد. می‌توانید خانه شخصی را مانند پدربزرگ و مادربزرگ انتخاب کنید که محل رفت و آمد اکثریت است و کارت عروسی افراد را به آن‌ها بسپارید و سپس شخصا به هر یک اطلاع دهید تا از آن‌جا کارت را بگیرند.

راه دیگر دعوت کردن از طریق شبکه‌های مجازی است که نیاز به مراجعه حضوری نداشته و تنها کافی است از طریق شبکه‌ها افراد مد نظر را دعوت کنید. چنین امری متداول و جا افتاده است و ایراد ندارد. گاهی از این روش برای دعوت کردن افرادی که با آن‌ها صمیمی‌تر هستید مانند دوست دوران مدرسه، همکلاسی دوران دانشگاه و ... استفاده می‌شود و بقیه با کارت عروسی دعوت می‌شوند. همچنین می‌توانید در کنار دعوت، لوکیشن مراسم را فرستاده تا بتوانند به راحتی تالار یا محضرخانه را پیدا کنند.  

 

آداب و رسوم عروسی در ایران از گذشته تا به امروز

 

خدمات مجالس

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ یکی از راه‌های اداره کردن مراسم، استفاده از خدمات مجالس است که با توجه پکیج‌های مختلف خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند خدمات مجالس صفر تا صد مراسم را برنامه‌ریزی کرده و آن‌ها را با شما هماهنگ می‌کنند؛ به واقع شما اجرا کننده برنامه‌ها هستید و با توجه به سطح خدمات، هزینه‌های مختلفی را می‌پردازید. توصیه می‌شود از قبل برای انتخاب خدمات مجالس تحقیق کرده و از عروس دامادهایی که با آن‌ها قرارداد بسته‌اند سوال کنید تا از کیفیت کار مطمئن شوید.

در بعضی از خانواده‌ها فردی وجود دارد که به دلیل تجربه‌های قبلی و عاقل بودن به خوبی می‌تواند مراسم را اداره کند. در صورت تمایل می‌توانید از وی خواهش کنید که به عنوان فرد آگاه رهبری جشن عروسی شما را به عهده بگیرد.

 

 

رزرو کردن

هر نوع خدماتی را که برای جشن عروسی در نظر گرفته‌اید باید از قبل رزرو کنید، مانند:

  • محضر، تالار، باغ و ...
  • آرایشگاه
  • لباس عروس
  • آتلیه
  • خدمات مجالس
  • سفارش کیک، شیرینی و میوه
  • ...

معمولا رزرو مراسم از یک ماه قبل و حتی زودتر آغاز می‌شود. بهتر است تاریخ جشن عروسی خود را طوری تعیین کنید که در آن روز به مناسب خاص بیش از حد خیابان‌ها ترافیک نباشد و اینکه اگر مهمان از شهرستان دارید مراعات حال آن‌ها را هم برای آمدن و برگشتن بکنید.

 

آتلیه

شاید بهتر باشد بگوییم آتلیه از همه چیز مهم‌تر است زیرا اگر جشن عروسی به خوبی برگزار نشود، حداقل عکس و فیلم‌ از چنین شبی به یادگار می‌ماند. عکس و فیلم چند سال بعد یادآور خاطرات است بنابراین بهتر است با آتلیه‌ای قرارداد ببندید که حرفه‌ای و با تجربه باشد و همچنین با سلیقه شما همخوانی داشته باشد.

اگر با فیلمبردار یا عکاس مرد راحت نیستید، تقاضا کنید که نیروی خانم برای شما در نظر گرفته شود. از قبل عکس‌ها و کلیپ‌های آتلیه را مشاهده کرده تا مطمئن شوید که می‌خواهید ثبت بهترین خاطرات شب زندگی خود را به آن بسپارید طوریکه سال‌ها بعد از انتخاب خود پشیمان نشوید.

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که از آتلیه بخواهید از مهمانان همراه با شما عکس بیندازد و سپس عکس ها را به مهمان نشان دهد تا در صورت رضایت آن عکس را چاپ کنید. در این حالت مهمانان از اینکه به زیبا افتادن آن‌ها در عکس بها داده‌اید تشکر خواهند کرد. همچنین از فیلمبردار بخواهید قبل از اقدام به فیلمبرداری اطلاع‌رسانی کند تا کسانی که نمی‌خواهند در فیلم نیفتند.

 

آرایشگاه

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ قطعا زمانی که از خود راضی هستید، حالتان بهتر است و می‌توانید لحظاتی شاد را در کنار مهمان‌ها تجربه کنید. یکی از راه‌های داشتن حال خوب، داشتن ظاهری زیبا و آراسته است. آرایشگاه یکی از گزینه‌هایی است که باید به آن توجه شود زیرا همه شما را با آن آرایش دیده و در عکس و فیلم‌ها به عنوان یک چهره ماندگار ثبت می‌شود. بهتر است عروس و داماد دنبال آرایشگاهی باشند که کار خود را حرفه‌ای و با قیمت مناسب انجام دهد. همچنین از قبل نوع و سبک آرایشی که با چهره و تیپ شما سازگار است را شناسایی و انتخاب کنید.

 

برای جشن عروسی چی بپوشم ؟ پوشش عروسی غریبه و آشنا

 

لباس

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ یکی از راه‌های داشتن مراسم ایده آل، انتخاب لباس مناسب است. لباس عروس باید قالب تن بوده و وزن آن طوری باشد که هنگام راه رفتن اذیت نکند. کت و شلوار آقا داماد هم باید جنس خوبی داشته باشد تا چروک نشود. در صورتی که گرمایی هستید می‌توانید به جای یک پیراهن، دو پیراهن خریده تا وسط مراسم آن را با پیراهن تمیز جایگزین کنید.

به عروس خانم‌ها توصیه می‌شود لباس عروس جیب دار انتخاب کنند تا بتوانند دستمال خود را درون جیب مخفی کرده و هنگام نیاز به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. همچنین اگر لباس عروس دنباله دار است فردی را در نظر بگیرید که دنباله لباس را گرفته تا هم زیر دست و پا نماند و هم زیبایی آن حفظ شود.

کفش در نظر گرفته شده برای روز عروسی باید راحت باشد. بهتر است از قبل چندین بار کفش را پا کرده تا با آن راحت باشید. برای راحتی بیشتر می‌توان دو جفت کفش برای مراسم در نظر بگیرید تا در صورت نیاز آن‌ها را با یکدیگر تعویض کنید. رقصیدن و شادی کردن با مهمان‌ها نیازمند بدنی سالم است تا هم یک شب را برای خود زیباتر کنید و هم برای مهمانان خاطره‌ای خوش بسازید بنابراین از اهمیت کفش غافل نشوید تا پا را زخمی و ناراحت نکند.

 

 

به خود برسید

همیشه مراسم‌های مهم به قدری ذهن را درگیر می‌کند که فرد خود را فراموش می‌کند. یکی از نکات برای داشتن جشن عروسی خوب توجه به خود است. از نظر زیبایی و تغذیه به خود برسید و در صورتی که احساس می‌کنید برای رهایی از استرس و غم نیاز به حرف زدن دارید با شریک زندگی خود، دوست صمیمی یا مشاور صحبت کنید. بسیار مهم است که از درون و بیرون حس خوبی داشته باشید تا بتوانید به عنوان مهره مهم در کنار عزیزان خود خوش بگذرانید.

 

 

برای عروسی چطور آرایش کنم ؟ بهترین مدل آرایش عروسی

 

جمع بندی

چگونه جشن عروسی خوبی داشته باشیم؟ یک از سوالاتی است که هر دختر و پسری به آن فکر می‌کند. هرچقدر اطلاعات، دانش و آگاهی شما بالاتر رود می‌توانید مراسم بهتری داشته باشید بنابراین در این مقاله به مهم‌ترین نکات اشاره شد تا شبی خاطره انگیز در کنار عزیزان خود داشته باشید.

شما چه ایده‌ای دارید؟ در بخش نظرات بیان کنید.

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات مجالس
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید