ایده و خلاقیت

عقد آریایی چیست و چگونه برگزار می‌شود؟ + متن کامل

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه تاریخ نگارش: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۰
تعداد رای‌دهندگان:
۰
۰

مراسم عقد آریایی چیست؟ متن عقد آریایی چیست؟ آیا عقد آریایی جایگزین عقد شرعی است؟ در این مقاله به کلیه سوالات شما پاسخ داده می‌شود.

حتما این روزها، نام عقد آریایی زیاد به گوشتان خورده‌ است. شاید ندانید این مدل عقد چیست و از کجا آمده؟

این عقد، هیچ ریشه دینی و مذهبی ندارد و در واقع از لحاظ قانونی نیز، معتبر نیست. از عقد آریایی صرفا جهت برگزاری مراسمی، نمادین و تشریفاتی استفاده می‌شود. این مراسم، معمولا در سالن یا باغ تزیین شده‌ای برگزار می‌شود که با شمع و گل‌آرایی دیزاین و طراحی شده است. از حق نگذریم، این مراسم احساسی، پلان‌های فوق‌العاده‌ای برای فیلم عروسیتان ایجاد می‌کند؛ اما لازم است بدانید که این عقد، به ‌هیچ‌ عنوان ضروری و جزء مراسم عقد محضری نیست و تنها به‌ دلیل محتوای جذاب خود، که تلفیقی از شعر، عشق و میهن‌پرستی است، این‌ روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‌.

در این مقاله هرآنچه از مراسم عقد آریایی باید بدانید را، بررسی خواهیم کرد.

با ما همراه باشید.

 

عقد آریایی چیست؟

عقد آریایی چیست

سوگند زناشویی، متن روان و آهنگین فارسی است که در آن عروس و داماد بارها به تعهد و وفاداری به یکدیگر، در روزهای شاد و غمگین قسم می‌خورند. این متن، که به عقد آریایی معروف است، توسط کسی خوانده می‌شود که صدای رسایی داشته‌ باشد؛ به این فرد، پیمان‌بان گفته می‌شود.

عقد آریایی، معمولا در حضور مهمانان خوانده می‌شود و در بخشی از آن، لازم است مهمانان با پیمان‌بان، هم‌صدا شوند. نکته جالب این عقد، احساساتی است که در زمان ادای هر بخش از این متن، ایجاد می‌شود. به‌نظر می‌رسد، علت تراوشات احساسی در عقد آریایی، درک عمیق کلمات زبان مادری است و همین موضوع موجب محبوبیت این سبک مراسم در این روزها شده‌است.

 

علت محبوبیت عقد آرایی در بین زوج ها چیست؟

چرا عقد آریایی محبوبیت پیدا کرده

عقد آریایی، شامل جملاتی فارسی و قابل درک است. در این عقد، عروس و داماد، ارتباط احساسی فوق‌العاده‌ای دارند. تعهد، وفاداری و ازدواج را با شنیدن عبارات این عقد فرمالیته، درک می‌کنند.

این مراسم، معمولا به‌ همراه موسیقی و چاشنی‌های این‌چنینی برگزار می‌شود. همین موضوع، در جذابیت این عقد، بین زوج‌ها تاثیر زیادی داشته‌است. حتما شما هم نمونه‌های زیادی از لحظات ناب احساساتی شدن، در زمان اجرای پیمان زناشویی آریایی را دیده‌اید. همین موضوع و امکان ثبت این لحظات احساسی در قاب دوربین فیلم‌برداری، طرفداران این عقد را بیشتر کرده ‌است.

 

آیا عقد آریایی، عقد رسمی است؟

آیا عقد آریایی عقد رسمی است

باید تاکید کرد که، این ذهنیت کاملا اشتباه است. عقد آریایی به هیچ‌وجه عقد رسمی نیست و اصلا نمی‌توانید آن ‌را، به‌جای عقد اصلی و شرعی اجرا کنید. این عقد، کاملا تشریفاتی و غیر‌رسمی است. اگر در شرف ازدواج هستید، آگاه باشید که باید عقد رسمی، که به زبان عربی خوانده می‌شود را انجام دهید. عقد رسمی، در دفترخانه‌های عقد و ازدواج یا همان محضر ازدواج برگزار می‌شود و لازم است، بعد از انجام آن، مراحل اداری ثبت ازدواجتان را، در همان دفترخانه انجام دهید.

شروط ضمن عقد به زبان ساده و روان

 

آیا برگزاری عقد آریایی جزئی از مراسم ازدواج است؟

مراسم عقد آریایی

باید گفت، هیچ اجباری برای برگزاری عقد آریایی وجود ندارد. تنها موضوع مهم در ازدواج، طی‌کردن مراحل عقد محضری و رسمی است، تا به‌ هم محرم شوید. با این نوع عقد، ازدواجتان در دفترخانه و شناسنامه ثبت می‌شود.

برگزاری عقد آریایی، اصلا جزء آداب و رسوم ایرانی نبوده‌است؛ حتی عقد زرتشتی نیز، تفاوت‌های زیادی با عقد آریایی این روزها دارد. پس می‌توانید نتیجه‌گیری کنید، که عقد آریایی ریشه معتبری ندارد و صرفا به‌ دلیل زیبایی، جذابیت، احساسی بودن و ... برگزار می‌شود.

برنامه ریزی مراسم عروسی را از کجا شروع کنیم؟

 

آیا عقد آریایی غیرقانونی است؟

عقد آریایی غیرقانونی است

طبق اطلاعاتی که کسب کرده‌ایم، عقد آریایی از سوی کانون سردفتران ازدواج و طلاق، ممنوع اعلام شده‌؛ گویا شکایات زیادی درمورد برگزاری این مدل عقد و گزارشی از سوءاستفاده‌‌های مختلف، به دادسرا مطرح شده‌‌است.

به‌‌دلیل جلوگیری از این اتفاقات، انجام عقد آریایی در دفترخانه‌ها غیرمجاز اعلام شده‌؛ حتی در صورت مشاهده توسط بازرس نامحسوس، پروانه فعالیت این دفاتر تعلیق می‌شود. اما این مدل عقد، عملا در تالارها، سالن‌ها و باغ‌های مراسم عروسی، برگزار می‌شود.

توصیه می‌کنیم، برای داشتن هر دو عقد و رعایت اصول قانونی ازدواج، در ابتدا عقد شرعی جاری کنید و بعد از آن، عقد آریایی را اجرا کنید. با این تصمیم، هم اصول شرعی ازدواج را انجام داده‌اید و هم حس‌و‌حال عقد آریایی را تجربه کرده‌اید.

همه چیز درباره مهریه و قوانین آن

 

اصول عقد آریایی چیست؟

در طول عقد آریایی، عروس و داماد، دست در دست، مقابل مهمانان، عبارات آهنگینی را تکرار می‌کنند. در بخش‌هایی از متن عقد آریایی، مهمانان نیز عباراتی را بازگو می‌کنند و در نهایت با آرزوی خوشبختی برای عروس و داماد، مراسم را به اتمام می‌رسانند.

بیشتر بخوانید : انجام صفر تا صد تشریفات مجالس عروسی شما با بهترین کیفیت

 

متن کامل عقد آریایی یا سوگند زناشویی چیست؟

عقد آریایی یا سوگند زناشویی

 

♦ سوگند زناشویی داماد در عقد آریایی

در نزد انجمن ]آقای...(نام اقای داماد)[ آیا به طراوت بهاران سوگند یاد می‌کنی تا همواره، آنچه بر خود روا می‌داری بر همسر خویش روا داری و آنچه بر خود نمی‌پسندی بر او نیز نپسندی؟ و برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی؟

داماد تکرار می‌کند: سوگند یاد می‌کنم.

 

♦ سوگند زناشویی عروس در عقد آریایی

 در نزد انجمن ]خانم...(نام عروس خانم)[ آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد می‌کنی، تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری؟ و نیاز او را نیاز خود، و در بی‌نیازی و بی‌آزی هم‌ساز و هم‌گام وی باشی؟

عروس تکرار می‌کند: سوگند یاد می‌کنم.

 

♦ سوگند دوباره داماد در عقد آریایی

 در نزد انجمن (نام داماد) آیا به رنگارنگی پاییز سوگند یاد می‌کنی، تا همواره پشتیبان و یاور وی باشی در شادی‌ها، غم‌ها، دارائی‌ها و نداری، تندرستی و بیماری؟ و منزلت بانوی خویش را در تنهایی و در میان انجمن، چون گوهری یگانه پاس داری؟

داماد تکرار می‌کند: سوگند یاد می‌کنم.

 

♦ سوگند دوباره عروس در عقد آریایی

 در نزد انجمن (نام عروس) آیا به سپیدی و پاکی زمستان، سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی‌بخش بختتان را روشن و پر‌فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟ به خانه‌ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین‌بندی و پاکی آن به کار گیری؟

عروس تکرار می‌کند: سوگند یاد می‌کنم.

 

♦ جملاتی که آقای داماد بعد از پیمان‌بان، تکرار می‌کند:

به نام نامی یزدان

تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان

برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا؟

 

♦ جملاتی که عروس خانم بعد از پیمان‌بان، تکرار می‌کند:

به نام نامی یزدان

پذیرا می‌شوم، مهر تو را از جان، هم اکنون

باز می‌گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا!

 

♦ این متن توسط مهمانان، پس از پیمان‌بان گفته می‌شود:

همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند

همایون باد، همایون باد، همایون باد

 

♦ این متن توسط پیمان بان گفته می‌شود:

شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید

 

♦ در برخی مواقع که ازنظر زمانی محدودیتی وجود نداشته‌باشد، این مناجات نیز خوانده می‌شود:

به نام دادار نیک اندیش

پروردگار دانا و توانا، ‌ای یزدان پاک،‌ ای دگرگون ساز دل‌ها و روشنی بخش چشم‌ها، ‌ای به آیین گرداننده‌ی شبان و روزان، ‌ای سامان بخش نابسامانی‌ها و‌ای زداینده‌ پریشانی‌ها،‌ ای هستی ده و هستی بخش

تو را سپاس می‌گوییم که به این دو یار مهربان، مهر خویش ارزانی داشتی، تا زندگیشان را با پیوند دست‌ها و دلهایشان بیاغازند!‌ ای آگاه‌ترین آگاهان!

سختی‌ها، ناپاکی‌ها، ستیز‌ها، رنج‌ها و شکنجه‌های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه‌های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای!

هر روزشان را، چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز

سفره‌ زندگیشان را همواره گسترده و پر برکت بدار

به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار، در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند! عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنائی خورشید، به زلالی دریا‌ها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار!

 

پروردگارا!

جام عشق، احترام، دوستی، گذشت، پیروی، همدردی، همراهی، همسازی و مهرورزی را میان این دو یار نشکن و آن را همواره لبریز و جاوید نگه دار

 

پروردگارا!

هر روزشان را روزی نو و شب هایشان را پر ستاره و چون مهتاب پائیزی درخشان ساز! طلوع هر بامداد زرینت را، به نگاه پرمهرشان ببخش، تا با عشق خویش، گرما بخش وجود یکدیگر باشند! سال‌های زیستن شان را پایدار و وفاداری به همسر را در نهادشان جاوید و ابدی بدار

 

پروردگارا!

بختشان را بلندای آبی رنگ آسمان، غرورشان را شکوه ستیغ‌های بی راه البرز، آرامششان را به نرمی گندم‌زار‌های دشت مغان و مهرشان به یکدیگر را، به ژرفای دریای پارس همانند گردان تا در پرواز زندگی همبال یکدیگر، چون عقابان تیز پرواز زاگرس پشتیبان و یکدل باشند و آشیان خویش را از دسترس بدخواهان دور نگه دارند

 

پروردگارا!

چونان فرمای تا شقایق‌های خودروی دشت‌های دور، در هنگامه‌ رقص با نسیم بهاران قصه گوی مهرشان باشند و گل‌های کوهی روئیده در کنار سنگ‌های تفته از آفتاب، در چشم انداز جویبارهای زلال و لغزنده یاد آور پیمان و وفاداریشان به یکدیگر گردند

 

پروردگارا!

کین، ناسازگاری، دروغ و کج اندیشی اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورائی را در دلهایشان بیفروز! باشد که، چون نیاکان مهر آئین خویش ستایشگر تو باشند و نیکی‌ها، سپیدی‌ها، پاکی‌ها و زیبائی هایت را همواره به خاطر سپارند.

 

توصیه آخر

پیمان زناشویی،  شروع زندگی مشترکتان است. پس سعی کنید، با صداقت و سادگی آن را برگزار کنید و لذت ببرید. به هیچ‌وجه، درگیر ماجراهای چشم‌و‌هم‌چشمی نشوید تا برای برگزاری چنین مراسمی، مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف نباشید. فقط زمانی این‌ کار را انجام دهید که علاقه شخصی‌تان است. بهترین مراسم عقد، زمانی اتفاق می‌افتد که، از این پیمان خوشحال باشید و با هدف خوشبختی بیشتر، زندگی مشترک را آغاز کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

 

با کم ترین هزینه بهترین جهیزیه را تهیه کنیم. (روش های خرید جهیزیه ارزان)

لیست مهم ترین کارهایی که یک ماه قبل از عروسی باید انجام دهید

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سوال خود را بپرسید
سفارش کالا و خدمات مجالس
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظرات کاربران روی این مقاله
نظر خود را ثبت کنید